Nie wyobrażam sobie Świąt bez wypieków z makiem. Nie tylko ze względu na wyjątkowy smak, ale i na tradycję. Mak w świątecznych wypiekach symbolizuje obfitość, urodzaj i dostatek – a to dobra wróżba na Nowy Rok! Nie wiem jak jest w Waszych rodzinach, ale często nie każdy członek rodziny może się cieszyć tradycyjnymi wypiekami. Część osób jest na specyficznych dietach (ach, znak naszych czasów!), a coraz więcej osób zmaga się z przeróżnymi alergiami.
Dziś mam ciekawy przepis na kruche rogaliki z makiem dla osób, które są uczulone na laktozę – dodatkowo są one całkowicie wegańskie – czyli nie zawierają produktów pochodzenia zwierzęcego. Nie jestem mistrzynią wegańskich wypieków. Są one dość trudne. Kruche ciasto na oleju rzepakowym czy kokosowym nie wychodzi tak smaczne jak na maśle. Ostatnio jednak na rynku pojawiła się nowość – tradycyjna kostka Kasia jest dostępna w wersji 100% roślinnej – bez laktozy. Witamina D w niej zawarta pochodzi z drożdży. Kruche ciasto udaje się na niej niemal jak na maśle, a wypiek może być przy tym wegański i bezmleczny. Kruche rogaliki z makiem znikają błyskawicznie i każdy sięga po kolejny.
Wegańskie kruche rogaliki z makiem (40-48 sztuk):
- 500 g mąki (3 szklanki)
- 250 g kostki do pieczenia Kasia 100% roślinna bez laktozy
- ok. 100 g zmielonego maku
- 2 łyżki cukru pudru
- 2 łyżki syropu z agawy (nie-weganie mogą użyć miodu)
- 3 łyżki mielonych migdałów lub orzechów
- 1 czubata łyżka kandyzowanej skórki pomarańczowej
- naturalny ekstrakt lub aromat migdałowy do smaku
- szczypta soli
- opcjonalnie: rodzynki, posiekane orzechy
- lukier: 3/4 szklanki cukru pudru, 3 łyżki soku z pomarańczy
Do mąki dodajemy cukier puder, szczyptę soli oraz posiekaną kostkę do pieczenia. Zagniatamy na jednolite ciasto, dodając podczas wyrabiania ok. 2-4 łyżki zimnej wody (lub tyle, aby składniki połączyły się). Ciasto można zagnieść też w malakserze. Kulę z ciasta wkładamy na godzinę do lodówki. W tym czasie przygotowujemy masę makową. Mak zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na 20 minut. Po tym czasie dokładnie odciskamy (najlepiej za pomocą bawełnianej ściereczki lub pieluchy) – jeśli mamy niemielony mak, przekręcamy go przez maszynkę (warto kupować już zmielony). Do maku dodajemy syrop z agawy, mielone migdały/orzechy, skórkę pomarańczową i aromat migdałowy (u mnie wystarczyło kilka kropel naturalnego ekstraktu). Mieszamy. Do masy makowej możemy dodać garść ulubionych bakalii – rodzynków, żurawiny czy posiekanych orzechów.
Z lodówki wyjmujemy ciasto i dzielimy na pięć równych części. Każdą część rozwałkowujemy (podsypując mąką) na okrągły placek o grubości ok. 2-3 mm. Wyrównujemy brzegi (najlepiej jest przyłożyć talerz lub miskę o średnicy ok. 21 cm i odrysować nożem). Kroimy ciasto jak pizzę – na 8 trójkątów. Na podstawę trójkąta nakładamy trochę maku i zwijamy rogaliki. Układamy na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200°C (190°C z termoobiegiem) i pieczemy ok. 20-25 minut (do zarumienienia). Jeszcze ciepłe smarujemy za pomocą pędzelka lukrem – aby go przygotować, wystarczy wymieszać sok pomarańczowy z cukrem pudrem. Odstawiamy do wystudzenia.
\
#mojeciasto #upieczbliskimradosc #kasiainspiruje #bozenarodzenie #kasiamojeciasto #bezlaktozy #kasiabezlaktozy
przepyszne i proste maluszki 🙂 uwielbiam wypieki z makiem 🙂
W końcu znalazłam fajny przepis na rogaliki. Koniecznie muszę zrobić w te święta.
W końcu znalazłam fajny przepis na rogaliki. Koniecznie muszę zrobić w te święta 🙂
urocze maleństwa 🙂
Deser wygląda przepysznie. Idealny na przyjęcia lub po prostu jako przekąska między posiłkami. Niedawno robiłam podobne rogaliki i wszyscy domownicy byli nimi zachwyceni. Wyszło mi tego tak dużo, że część zapakowałam w woreczki strunowe do pracy, aby poczęstować znajomych.