Moja córka od roku fascynuje się zwierzętami morskimi. Jej zainteresowania często wykorzystujemy: nie sprzątamy – tylko łowimy rybki, nie wkładamy rękawa – tylko murena wpływa do tunelu, nie zakładamy kurtki, ale sztormiak – bo płyniemy w rejs. Nie inaczej jest z jedzeniem. To zawsze działa. To dlatego sądzę, że ludzie kreatywni mają większą łatwość w wychowaniu dzieci 😉 Mi nie przychodzi to prosto, ale czasem nawet i ja staram się uciec w świat wyobraźni. Tak powstał dorsz w nachos z chrupiącą surówką, a raczej rybka w koralowcach! Starałam się w przepisie podawać zamienniki – tak, aby dzieciaki nadwrażliwe na gluten, nabiał, czy jajko także mogły skorzystać. Dorsza w nachosach kochają nie tylko dzieci – nachosy chili super się sprawdzą dla nieco starszych.
Kolorowe warzywa i ryba – nie jest to ulubione danie większości dzieci. Jednak podane w atrakcyjny sposób z pewnością zachęcą do spróbowania. Zimowa surówka, z koralowcową serią barw, przekonuje swoją wyjątkową chrupkością (oj, musi chrupać!), a rybka zyskuje, gdy dodamy do niej nietypową panierkę i sos, w którym można ją maczać. Samo zrobienie wizualnej rybki z fileta jest dziecinnie proste i wykorzystujemy głównie składniki z dania – wystarczy użyć nachosów i natki do płetw oraz czarnej oliwki do oczka. Dodajemy bąbelki wody z kawałków orzechów włoskich i już wiemy, że rybka pływa. Morska przygoda przed nami. Kto wykorzysta ten patent w kuchni?
Składniki – dorsz w nachos:
- ok. 500-600 g filetów z dorsza (lub innej białej ryby np.: halibuta)
- kukurydziane chipsy typu nachos/tortilla – ja używam niearomatyzowanych – solonych, ale mogą być serowe (ok. 1,5-2 szklanki pokruszonych)
- niepełne 0,5 szklanki mąki ryżowej (lub pszennej)
- 2 jajka (lub mielone siemię lniane zalane wrzątkiem, aż wytworzy się „glutek”)
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
- po 1 łyżeczce: słodkiej papryki, mielonego kuminu, suszonego czosnku
- szczypta soli i pieprzu (ja używam pieprzu cytrynowego)
Składniki – surówka z czerwonej kapusty i jarmużu:
- ok. 3 szklanki poszatkowanej, czerwonej kapusty (ok. ćwierć niedużej główki)
- ok. 1 szklanka porwanych liści jarmużu
- 1 średnia, tarta marchewka
- garść orzechów włoskich
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżka soku z cytryny lub octu jabłkowego
- 1 łyżka syropu klonowego/łyżeczka miodu
- 1 łyżeczka musztardy dijon
- szczypta soli i pieprzu
Składniki – dip z awokado:
- 1 dojrzałe awokado
- 2 łyżki soku z cytryny + 4 łyżki wody
- pół ząbka czosnku
- 2 łyżki majonezu lub jogurtu naturalnego (zwykłego lub wegańskiego)
- sól (zwykła lub czarna – Kala Namak)
Zazwyczaj zaczynam od surówki – zanim dokończę obiad, smaki zdążą się „przegryźć” i lepiej smakuje. Dip można oczywiście pominąć, ale ryba z nim zdecydowanie zyskuje na smaku – poza tym „maczanie” jest dla dzieci bardzo rytualne i warto pokazywać, że istnieje nie tylko ketchup.
Surówka z czerwonej kapusty i jarmużu: Kapustę szatkujemy na szatkownicy lub kroimy w cienkie paski ostrym nożem, obraną marchewkę ścieramy na tarce o grubych oczkach. Do dużej miski wsypujemy poszatkowaną czerwoną kapustę. Posypujemy ją lekko solą, dostawiamy na 5-10 minut, a następnie z dużą siłą ugniatamy rękami przez ok. 2-3 minuty, aż kapusta puści soki i nieco zmięknie. Dodajemy tartą marchewkę, porwane liście jarmużu (bez zgrubiałych łodyg) i garść włoskich orzechów. Do małego słoiczka wlewamy oliwę z oliwek, sok z cytryny lub ocet, syrop klonowy lub miód, musztardę dijon oraz szczyptę soli i pieprzu. Zamykamy słoik i mocno potrząsamy, aż składniki się połączą. Wlewamy sos do surówki i mieszamy.
Dip z awokado: Dojrzałe awokado wydrążamy i blendujemy na gładki sos (można też rozgnieść widelcem – nie będzie wtedy jednak gładki) wraz z sokiem z cytryny, wodą, czosnkiem, majonezem lub jogurtem oraz solą.
Dorsz w nachos: Nachosy wsypujemy do blendera/malaksera i pulsacyjnie rozkruszamy na okruchy (można też ręcznie – wsadzić do worka foliowego i wałkować). Dodajemy przyprawy: paprykę, kumin, czosnek i posiekaną drobno natkę pietruszki (jeśli używamy aromatyzowanych nachosów, możemy zrezygnować z dodatkowych przypraw) – mieszamy. Jajka do panierowania roztrzepujemy w misce. Do drugiej – wsypujemy mąkę – ryżową lub pszenną. Filety z ryby solimy i pieprzymy (warto użyć mieszkanki „pieprz cytrynowy”). Kawałki ryb obtaczamy w mące, potem w jajku, a następnie w nachosach z przyprawami. Tak przygotowane odkładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Filety możemy upiec w piekarniku – wtedy pieczemy ok. 8-10 minut w nagrzanym piekarniku (w zależności od grubości ryby) w 200°C (grzanie góra-dół) lub beztłuszczowej frytkownicy (ja uwielbiam ryby z airfryera!) – max. 8 minut w 180°C.
Gratulacje! To danie rybne wygląda niezwykle apetycznie i smakowicie. Kusząca prezentacja i perfekcyjne połączenie składników z pewnością robią wrażenie. Mam ochotę spróbować tego przepisu i doświadczyć smaku, o którym świadczą te fantastyczne zdjęcia. Dziękuję za inspirację kulinarną!