Kończą się pomysły co na obiad z łatwo dostępnych składników? Z pomocą przychodzi przepis na roladki schabowe. Ja najbardziej lubię nadziewać je pieczarkami i ogórkiem, ale możemy użyć także (dodatkowo lub zamiast): słupków papryki, żółtego sera czy plasterków boczku/szynki dojrzewającej. Takie roladki przyrządzam sobie wcześniej, a później tylko odgrzewam – mam domowy obiad na dwa dni. Sos własny z dodatkiem ziarnistej musztardy doskonale pasuje zarówno do kaszy jak i ziemniaków. Prosty, domowy obiad – jestem ciekawa czy właśnie takie tradycyjne polskie dania najczęściej goszczą u Was w kuchni.
Roladki schabowe z pieczarkami i kiszonym ogórkiem:
- 1 kg schabu wieprzowego
- 2 ogórki kiszone
- 2 cebule
- ok. 300 g pieczarek
- 2 łyżki mąki pszennej + do obtoczenia
- 2 łyżki musztardy francuskiej
- 4 liście laurowe
- 8 ziaren ziela angielskiego
- przyprawy: słodka papryka, tymianek lub zioła prowansalskie, granulowany czosnek
- sól morska
- świeżo mielony pieprz
- natka pietruszki do posypania
Schab kroimy na około 1,5 cm plastry (mi wyszło 8 sztuk). Rozbijamy je cienko tłuczkiem pomiędzy dwoma arkuszami folii spożywczej. Posypujemy z obu stron solą i pieprzem oraz ulubionymi przyprawami (u mnie słodka papryka, tymianek, granulowany czosnek). Jedną cebulę i pieczarki kroimy w małą kostkę. Cebulę przesmażamy do zeszklenia na łyżce oleju, dodajemy pieczarki i smażymy razem. Solimy, pieprzymy. Zdejmujemy z patelni i odkładamy do przestudzenia. Ogórki kroimy wzdłuż na cztery części. Na rozbite plastry schabu układamy przesmażone z cebulą pieczarki, następnie na pieczarkach kładziemy cząstkę ogórka. Zwijamy roladki „w kopertę” i spinamy jedną lub dwiema wykałaczkami. Na dużej patelni rozgrzewamy cienką warstwę oleju, układamy na niej roladki łączeniem do dołu. Smażymy do zrumienienia z obu stron. Drugą cebulę kroimy w kostkę i wrzucamy do roladek. Chwilę przesmażamy. Oprószamy dwiema łyżkami mąki, zalewamy wodą (tak, aby roladki delikatnie wystawały znad wody), dodajemy musztardę, liście laurowe oraz ziele angielskie. Delikatnie solimy, posypujemy pieprzem i gotujemy około 1 godzinę na niedużym ogniu bez przykrycia, przewracając roladki na drugą stronę w połowie czasu. Przed podaniem posypujemy natką pietruszki. Podajemy z ziemniakami, kluskami lub kaszą. Pamiętamy, aby uprzedzić domowników/gości o wykałaczce.
Ja często przygotowuję takie roladki i zazwyczaj z tego co akurat znajdę w lodówce. Do środka można włożyć różne składniki, jednak moja rodzina najbardziej lubi z papryką. Połączenia pieczarek z papryką jeszcze nie próbowałam, ale zainspirowałaś mnie tym pomysłem i jutro wykorzystam na obiad 🙂
Przepis zapamiętany. W weekend przygotuje ta potrawę. Mam nadzieje, że będzie smakowało moim krytykom kulinarnym czyli najbliższym. Z pewnością polecę ten blog znajomym.
Wyglądają bardzo apetycznie! Akurat szukałam inspiracji na obiadek dla narzeczonego na jutrzejszy dzień chłopaka 😀 Dostanie jutro te roladki i perłę export, którą zawsze pije 😉