W Polsce rządzą kurczaki, wieprzowina i ewentualnie wołowina. Kaczka uchodzi bardziej za danie restauracyjne. Może dlatego, że wiele osób uważa, że jest trudna do przygotowania? Smak kaczych udek bije na głowę tych z kurczaka, a mimo to przygotowuje się je bardzo prosto. Kacze udka w czerwonym winie to danie, które możecie przygotować zarówno na codzienny obiad, wykwintną kolację, jak i świąteczny obiad dla dorosłych. Kilka składników daje wspaniały efekt – tajemnicą jest połączenie wina i konfitury wiśniowej, które stworzą pyszny sos. Smak będzie w dużej mierze zależał od użytego wina – warto wybrać jak najlepsze.
Nasze wino zamówiliśmy przez internet. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie – mamy duży wybór, nie musimy jechać do specjalistycznych sklepów i ceny są zdecydowanie bardziej okazyjne. Można zrobić sobie zapas – my lubimy je mieć w domu – bardzo często zabieramy butelkę dobrego wina w prezencie, gdy odwiedzamy znajomych lub coś świętujemy. Do kaczki stosowałam konfiturę wiśniową, dlatego szukałam wina, które będzie zawierało owocowe nuty. Ja wybrałam hiszpańskie Marques de Castilla Barrica ze sklepu www.wybieramwino.pl. Sklep ma różne ciekawe funkcje – można filtrować i wyświetlać wina w zależności od potrawy lub okazji. Jeśli nie znamy się dobrze na winie, a chcielibyśmy spróbować lub mieć w zapasie coś dobrego, można kupić też gotowe zestawy win (w pasującej nam ilości sztuk). Na kod rabatowy WINO15 zrobicie tam zamówienie 15% taniej. Warto też śledzić aktualne promocje – można upolować darmową wysyłkę. Wracając do kaczki – sos winny, w którym się piecze, nadaje jej wspaniałego smaku, ale jako że dodajemy go pod koniec – nie dominuje. Doskonale sprawdza się, aby polać nim np. kluski.
Kacze udka w czerwonym winie:
- 4-6 sztuk kaczych udek (każde po 250 g)
- 1 łyżka majeranku
- ok. 8 ząbków czosnku w łupinach
- kilka gałązek rozmarynu (lub 2 łyżeczki suszonego)
- 1 i ½ szklanki dobrego, czerwonego wytrawnego wina (375 ml)
- 4 czubate łyżki konfitury wiśniowej (lub dżemu wiśniowego)
- sól morska, świeżo mielony pieprz
- do podania: kluski kładzione lub szpecle, buraczki
Piekarnik nagrzewamy do 190°C (góra-dół, bez termoobiegu). Kacze udka z obu stron posypujemy solą, pieprzem i majerankiem. Układamy w naczyniu żaroodpornym. Wrzucamy ząbki czosnku w łupinach i porwane gałązki rozmarynu (lub posypujemy suszonym). Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez 70 minut.
Na 10-15 minut przed czasem zakończenia pieczenia kaczki w rondelku zagotowujemy wino wraz z konfiturą. Mieszamy, aż konfitura się rozpuści. Gotujemy przez 10 minut. Po godzinie pieczenia wyjmujemy kaczkę i ostrożnie zlewamy wytopiony tłuszcz do osobnego naczynia (jest idealny do pieczonych ziemniaków, czy podsmażenia klusków). Polewamy kaczkę gotującym się winem i wstawiamy z powrotem do piekarnika na ok. 40 minut (czas pieczenia kaczki często zależy od jej wieku i sposobu karmienia – jeśli trafiła nam się twarda kaczka warto podpiec ją jeszcze kolejne 30 minut – ja sprawdzam to wbijając w udko wykałaczkę – powinna wchodzić bez przeszkód).
Po upieczeniu kaczkę wyjmujemy i odstawiamy na 15 minut, żeby mięso odpoczęło. Podajemy np. z kluskami czy szpeclami, świetnie pasują też buraczki, modra kapusta czy pieczone warzywa korzeniowe. Kaczkę podajemy z powstałym sosem winnym, nie zapominając o czosnkach (upieczone są pyszne). Jeśli kaczkę podajemy na wykwinty obiad dla dorosłych, nie zapomnijmy o kieliszku wina użytego do gotowania.
Wpis we współpracy ze sklepem wybieramwino.pl
Pyszności, bardzo lubię kaczkę ale w takim sosie nie jadłam. Do wypróbowania:)
Czy kaczkę piec w naczyniu żaroodpornym z przykryciem czy bez ?
Czy piec w naczyniu żaroodpornym z przykryciem czy bez
Ma Cię gdzieś i nie odpisze
Zrobiłem bez przykrycia. Do wyrzucenia. Oryginalny przepis jest ze śliwkami suszonymi i dżemem śliwkowym. Robimy pod przykryciem. W ostatniej fazie odkrywamy i zwiększa.y temp do 190 aż zarumieni się. Przez cały okres pieczenia tj 4 godziny temp 125 do 130 stopni C. Pozdro