Wielbię zapach drożdży i puszystość drożdżówki, dlatego moje ulubione jagodzianki to te, które mają dużo ciasta i… mało jagód. Zdaję sobie sprawę, że jestem w mniejszości. Ostatnio jadłam jednak „solidnie nadziane” jagodzianki tak pyszne, że postanowiłam zrobić takie w domu. Ich tajemnicą jest bardzo elastyczne, maślane ciasto – pomieści mnóstwo nadzienia i nie pęknie podczas nadziewania, czy pieczenia. Dzięki nadziewaniu w miseczce (chyba ten trik jako pierwsza pokazała Monika Walecka) jagód mieści się sporo – „na bogato” – spokojnie włożycie od 70 do nawet 100g. Jagodzianki z dużą ilością jagód wyszły wyborne, zjadane jeszcze na gorąco, apetycznie brudzące buzię jagodowym dobrem. Nie mają kompleksów – śmiało mogą konkurować z tymi, po które stoi się teraz w kolejkach! Niestety nie do końca polecam używać do nich jagód mrożonych – mogą wypływać z ciastek – jeśli to Wam nie przeszkadza, to na pewno smakowo się udadzą. Ja przygotowałam z tej porcji 12 sztuk – jeśli chcecie zrobić giganty – można rozdzielić ciasto na 10 porcji.

Jagodzianki z dużą ilością jagód - na bogatoElastyczne ciasto drożdżowe na jagodzianki z dużą ilością jagód (12 sztuk):

  • 400 g mąki pszennej typ 550 (2 i 3/4 szklanki)
  • 45 g żółtek (ok. 3 małe sztuki)
  • 80 g cukru pudru (2/3 szklanki)
  • 9 g suszonych drożdży instant (ok. 3,5 łyżeczki)
  • 180 ml mleka krowiego lub roślinnego
  • 80 g miękkiego masła
  • szczypta soli

Jagodzianki – nadzienie:

  • ok. 800-1000 g świeżych, nieuszkodzonych jagód
  • 2 łyżki cukru z prawdziwą wanilią
  • 25 g cukru pudru (ok. 3 łyżki)
  • 75 g mąki ziemniaczanej (ok. 3-4 łyżki)
  • szczypta cynamonu

Jagodzianki – kruszonka (ja często robię z podwójnej porcji!):

  • 120 g mąki krupczatki (3/4 szklanki, można zastąpić zwykłą mąką)
  • 20 g mąki migdałowej (3 łyżki, można zmielić na pył płatki migdałowe)
  • 50 g cukru pudru (6 łyżek)
  • 70 g masła
  • dodatkowo: rozmącone jajko do posmarowania
  • dodatkowo: lukier lub cukier puder

Ciasto: Wszystkie składniki na ciasto drożdżowe, oprócz masła, wkładamy do miski i zagniatamy – ręcznie – lub najlepiej hakiem miksera. Gdy składniki się połączą, dodajemy po kawałku miękkiego masła i wyrabiamy dalej. Wyrabiamy dość długo – do czasu, aż będzie miękkie, elastyczne i nie będzie brudzić rąk, czy misy miksera. Gdy ciasto jest zbyt lejące można dodać max. 2 łyżki mąki dodatkowo. Odstawiamy na minimum 30 minut w ciepłe miejsce. W tym czasie przygotowujemy nadzienie i kruszonkę.

Nadzienie: Mieszamy ze sobą mąkę ziemniaczaną, cukier puder i cynamon. Dodajemy do świeżych jagód i delikatnie podrzucamy miseczką, aż całe się oblepią białym proszkiem. Nie mieszamy ich łyżką, żeby ich nie uszkodzić.

Kruszonka: Mąkę krupczatkę, mąkę migdałową, cukier puder i pokrojone na małe kawałki zimne masło rozkruszamy w palcach do czasu, aż powstaną jednolite okruszki. Wstawiamy do lodówki. Kruszonkę możemy przygotować sobie wcześniej. Wspaniale się też mrozi. Jeśli lubimy dużo kruszonki możemy przygotować ją nawet z podwójnej porcji i układać maksymalnie dużo. Jeśli chcecie, aby kruszonka była jeszcze bardziej krucha i bardziej wytrawna w smaku – dodajcie łyżkę gorzkiego kakao – ostatnio to mój hit.

Ciasto dzielimy na 12 części (ja dzielę na pół, każdą połówkę znów na pół i każdą z powstałych czterech części – na trzy) lub 10 części dla baaardzo dużych bułek. Ostawiamy na 20 minut. Po tym czasie każdy kawałek rozwałkowujemy, wkładamy do małej miseczki i nadziewamy kilkoma łyżkami jagód. Zlepiamy brzegi jak pieroga, odwracamy miseczkę, zdejmujemy jagodziankę na rękę, poprawiamy łączenie i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia (łączeniem do dołu). Tak przygotowane jagodzianki smarujemy rozmąconym jajkiem i posypujemy solidnie kruszonką – lekko ją dociskając. Zostawiamy na godzinę do wyrośnięcia. Pieczemy w 190ºC (grzanie góra-dół) ok. 18-22 minuty. Po upieczeniu solidnie nadziane jagodzianki warto polać je strużką lukru (na ciepłe) lub posypać cukrem pudrem (na ostudzone).

Jagodzianki z dużą ilością nadzienia - mnóstwo jagód

Jagodzianki z dużą ilością jagód - najlepsze

Jagodzianki z dużą ilością jagód - solidnie nadziane

A jeśli wolicie mniej nadziane jagodzianki, użycie  ich po prostu o połowę mniej niż w przepisie
lub przygotujcie zawsze się udające jagodzianki tradycyjne 🙂

 

FavoriteLoadingDodaj przepis do ulubionych
Pamiętaj, aby pochwalić się swoimi potrawami i wypiekami wg przepisów z bloga, wstawiając zdjęcie w komentarzu poniżej. Będzie mi też bardzo miło jak zaobserwujesz mojego bloga na Instagramie i na Facebooku - każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!