Zakwas z buraków na barszczDomowy barszcz to coś niesamowitego. Nieporównywalny do tego z kartonika. Ma bardzo głęboki smak. Robiąc barszcz możemy posłużyć się pieczonymi burakami lub zrobić go tradycyjnie na zakwasie. Zakwas z buraków na barszcz robi się podobnie jak ten na żurek. Jest to bardzo proste: wystarczy zalać obrane buraczki słoną wodą, dodać przyprawy i skórkę chleba (jeśli zakwas mamy mieć szybciej), a następnie odczekać kilka dni. Następnie dolewamy taki kwas buraczany do bulionu z dodatkiem wody po moczeniu suszonych grzybów – otrzymamy pyszny, domowy barszcz na który przepis podam wkrótce.

Zakwas z buraków na barszcz:

  • 1 – 1,5 kg buraków (ok. 4 duże sztuki)
  • 1 liść laurowy
  • 2 duże ząbki czosnku
  • 3 ziarna ziela angielskiego
  • 3 ziarna pieprzu
  • ½ łyżeczki nasion kminku
  • ½ łyżeczki nasion kopru włoskiego (do kupienia w aptece)
  • ½ łyżeczki cukru
  • 1 płaska łyżka soli
  • kawałek piętki żytniego chleba, koniecznie na zakwasie! (można pominąć)

Buraki obieramy (najlepiej zrobić to w jednorazowych rękawiczkach) i kroimy na mniejsze części – w kostkę lub na talarki. Wkładamy do bardzo dużego słoja lub najlepiej kamionki. Dodajemy liść laurowy i dwa ząbki czosnku w łupinach (zmiażdżone ręką). Dorzucamy ziele angielskie, pieprz, kminek i nasiona kopru włoskiego. Do 1,5 – 2 litrów lekko ciepłej wody dodajemy sól oraz cukier. Mieszamy do rozpuszczenia. Zalewamy całym płynem buraki – muszą być przykryte. Kładziemy do środka niewielki kawałek skórki lub piętki chleba na zakwasie – powinien być również przykryty wodą, jeśli wystaje może spleśnieć i zepsuć zakwas. Przykrywamy słoik dwukrotnie złożoną gazą, bawełnianą ściereczką lub papierową serwetką i nakładamy gumkę recepturkę – zakwas musi oddychać. Odstawiamy w ciepłe miejsce na 4 dni (można też zrobić zakwas bez skórki od chleba, ale wtedy zakwas musi postać co najmniej 6-7 dni). Podczas kiszenia nie ruszamy słoika. Po tym czasie zdejmujemy pianę z wierzchu, przecedzamy zakwas do czystej butelki lub mniejszego słoika i przetrzymujemy płyn do dwóch tygodni w lodówce. Zakwas z kiszonych buraków można pić (jest bardzo zdrowy) lub wykorzystać do zrobienia tradycyjnego barszczu (ok. pół litra zakwasu na dwa litry bulionu, jeśli barszcz ma być łagodny lub więcej – wg smaku).

Buraków nie trzeba wyrzucać – z kiszonych buraków można zrobić sałatkę warzywną.

Zakwas z buraków na barszcz

FavoriteLoadingDodaj przepis do ulubionych
Pamiętaj, aby pochwalić się swoimi potrawami i wypiekami wg przepisów z bloga, wstawiając zdjęcie w komentarzu poniżej. Będzie mi też bardzo miło jak zaobserwujesz mojego bloga na Instagramie i na Facebooku - każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!