Zastawa AmbitionJak przygotować wykwintny jesienny obiad dla 6-8 osób?

Nie jest to takie trudne! W dzisiejszym wpisie mam dla Was gotowe menu, które możecie wykorzystać przygotowując niedzielny obiad dla rodziny, zapraszając przyjaciół na przyjęcie lub organizując odświętny imieninowy obiad. Użyte składniki są powszechnie dostępne cały rok, dlatego bez problemu można przygotować te dania nawet jesienią lub zimą. Cena składników nie powinna też nadwyrężyć Waszego portfela – dostaniecie wszystko w niedużych sklepach. Przygotowałam delikatną zupę krem z pieczarek, aromatyczny gulasz z łopatki wieprzowej na cydrze, zapiekankę ziemniaczaną z dodatkiem suszonych grzybów leśnych – która jest idealnym dodatkiem do dań mięsnych oraz prosty, domowy placek ze śliwkami (które wiosną można zastąpić np. rabarbarem czy morelami). Najlepsze w menu jest jednak to, że na spokojnie można przygotować sobie wszystko wcześniej – gulasz i zupę możemy ugotować nawet dwa dni przed podaniem, zaś zapiekankę i ciasto zrobić dzień przed (bezpośrednio przed podaniem wystarczy zapiec zapiekankę razem z serem).

Warto też zadbać o piękne podanie obiadu. Ja swój zaserwowałam na pięknych naczyniach Ambition z serii Aura Gold – jest to porcelanowa zastawa 18-elementowa w białym kolorze z delikatnym złotym paskiem, który nadaje elegancji. Pasuje zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych. Każdy, kto marzy o takiej zastawie, niech zajrzy na koniec wpisu – mam tam dla Was niespodziankę – 3 komplety do wygrania w prostym konkursie. Taka zastawa może być Wasza! Do naczyń dobrałam proste i klasyczne sztućce Ambition Prato, zaś stół nakryłam obrusem z motywem liści – Botanic Pteridium – także od Ambition – całość możemy więc nabyć w jednym sklepie. Do tego świeczki, świeże kwiaty i mamy pięknie zastawiony stół. Jak Wam się podoba?

Zastawa AmbitionObrus zawsze nadaje elegancji – na zdjęciu Ambition Botanic Pteridium, z tej samej serii możemy kupić także serwetki czy bieżnik.

Zastawa AmbitionProsta dekoracja – świeże kwiaty, orzechy, świeczki

Zastawa Ambition - Aura GoldElegancka zastawa Ambition Aura Gold i minimalistyczne sztućce Prato

Gulasz z łopatki to tylko kilka prostych składników. Sekretem jest za to cydr – nadaje on głębokiego, aromatycznego smaku. Bez obaw możemy podawać danie kierowcom i dzieciom – alkohol całkowicie wyparowuje, zaś pozostaje cudowny, jabłkowy posmak. Możemy go podawać z zaproponowaną zapiekanką ziemniaczaną lub po prostu z gotowanymi ziemniakami czy kaszą gryczaną. Gulasz możemy podawać od razu po przygotowaniu, ale najlepszy jest odgrzany na drugi dzień.

Jesienne dania - gulasz na cydrzeGulasz wieprzowy na cydrze:

  • 1 – 1,2 kg łopatki wieprzowej
  • 2 cebule
  • 3 marchewki
  • 1 por
  • 4 ząbki czosnku
  • 500 ml cydru (półwytrawnego)
  • 500 ml bulionu (ewentualnie wody)
  • 3 liście laurowe
  • 5 ziaren ziela angielskiego
  • 2 czubate łyżki koncentratu pomidorowego
  • 1 kartonik krojonych pomidorów z czosnkiem (lub dwie dodatkowe łyżki koncentratu)
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • 1 łyżeczka słodkiej mielonej papryki
  • 1 łyżeczka suszonego tymianku
  • 2-3 łyżki oleju
  • sól morska, pieprz

Gulasz wieprzowy na cydrze: Łopatkę oczyszczamy z błon i kroimy w 1,5 cm kostkę.  Posypujemy solidnie solą, pieprzem, papryką i tymiankiem. Wyciskamy 1 ząbek czosnku. Mieszamy, aby wszystkie kawałki oblepiły się przyprawami. Zostawiamy na 30-60 minut, aby mięso nabrało smaku. Marchewki i pora obieramy, następnie kroimy w plasterki, cebulę zaś siekamy w kostkę. W dużym garnku (bez teflonowego dna – zabierze więcej smaków na dnie – u mnie Ambition Cameron Plus z pokrywką 24 cm) rozgrzewamy olej. Podsmażamy cebulę, por i marchewkę przez ok. 4-5 minut, często mieszając. Zdejmujemy, dolewamy oleju i wrzucamy mięso. Podsmażamy do czasu, aż mięso zmieni kolor na dość dużym ogniu. Na końcu posypujemy mięso mąką. Smażymy jeszcze chwilę i wlewamy cydr. Łopatką zeskrobujemy wszystkie „smaki” z dna, aby rozpuściły się w cydrze. Wlewamy bulion lub wodę, dodajemy do wywaru podsmażone i odłożone warzywa, dwa wyciśnięte ząbki czosnku oraz liście laurowe wraz z zielem angielskim. Zmniejszamy ogień na mniejszy, przykrywamy gulasz pokrywką i gotujemy ok. 1 godzinę i 20 minut (powinien lekko „pyrkać). Po tym czasie dodajemy koncentrat i pomidory w kartoniku (jeśli używamy) i gotujemy jeszcze 20 minut. Przyprawiamy gulasz solą i pieprzem.

Garnek Cameron plusDo gulaszu warto używać garnków ze stali nierdzewnej – zachowamy więcej smaków z tzw. „dna”. U mnie garnek z serii Cameron plus – można używać go w piekarniku razem z pokrywką – jeśli nie macie wolnego palnika można piec gulasz w piekarniku.

Jesienne dania - gulasz na cydrze - krojenie warzywDeska Greta zrobiona ze specjalnie sprasowanej trawy bambusowej.

Jesienne dania - gulasz na cydrze - łopatka wieprzowaDeska Greta posiada silikonowe nóżki – nie ślizga się podczas krojenia.

Jesienne dania - gulasz na cydrze - smażenie mięsaGarnek Cameron plus pasuje na wszystkie rodzajach kuchenek, także indukcyjne

Jesienne dania - gulasz na cydrze - prezentacjaGulasz z łopatki na cydrze może być podawany z zapiekanką lub np. kaszą

Zapiekanka ziemniaczana (a właściwie Gratin dauphinois – czyli francuskie ziemniaki zapiekane w śmietanie) jest wyjątkowo szybka, jeśli mamy maszynę lub szatkownicę, która potnie nam ziemniaki na cienkie plasterki. To francuski klasyk – zapiekanka jest przepyszna i pasuje niemal do każdego mięsa. Ja swoją wzbogaciłam o nietradycyjny dodatek grzybów leśnych (pycha!) i tartego sera.

Gratin ziemniaczane z grzybami:

  • ok. 2 kg dużych ziemniaków (waga po obraniu)
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 łyżka masła
  • 400 ml śmietanki 30%
  • 400 ml mleka
  • duża garść namoczonych suszonych podgrzybków (15 g)
  • 100 g ulubionego sera np. gruyère, cheddar, bursztyn
  • sól morska, pieprz

Grzyby namaczamy przez godzinę w gorącej wodzie (lub dzień wcześniej na całą noc). Odciskamy i drobno siekamy. Ziemniaki obieramy. Kroimy na cienkie, 2 mm plasterki za pomocą mandoliny/szatkownicy lub robota kuchennego z odpowiednią końcówką (ja użyłam przystawki malaksera). Naczynie do zapiekania lub formę do pieczenia o wymiarach 35×25 smarujemy masłem i przepołowionym czosnkiem dla smaku (u mnie forma do pieczenia Ambition Glamour 35 x 25 cm). Plasterki ziemniaków układamy warstwami (ziemniaki powinny na siebie zachodzić) – każdą warstwę lekko solimy i na części z nich układamy pokrojone grzyby). Do innego naczynia wlewamy mleko i śmietankę. Przyprawiamy łyżeczką soli, świeżo mielonym pieprzem oraz wyciśniętym czosnkiem. Mieszamy i wlewamy na ziemniaki. Przykrywamy folią aluminiową i pieczemy 60-70 minut w 180°C. Potem zwiększamy temperaturę do 220°C, zdejmujemy folię, posypujemy tartym serem i pieczemy bez przykrycia ok. 15-20 minut (do zrumienienia sera). Wyjmujemy, dajemy „odpocząć” zapiekance przez 5 minut, po czym kroimy na kwadraty/prostokąty i podajemy.

Jesienne dania - gratin ziemniaczane z grzybami Do zapiekania użyjmy formy non-stick. Ja użyłam formy Ambition Glamour z silikonowymi nakładkami ułatwiającymi przenoszenie gorących dań.

Jesienne dania - gratin ziemniaczane z grzybamiZiemniaki zalewamy masą śmietanową i wstawiamy nakryte folią do piekarnika. Potem wystarczy posypać wierzch serem

Jesienne dania - gratin ziemniaczane z grzybamiDo przenoszenia przydadzą się dobre rękawice – te neoprenowe z serii Frida mogą chronić przed temp. nawet 260 st. C.

Jesienne dania - gratin ziemniaczane z grzybamiZapiekankę ziemniaczaną kroimy w prostokąty lub kwadraty

Jesienne dania - gulasz na cydrze - prezentacjaGotową zapiekankę ziemniaczaną możemy udekorować np. świeżą natką pietruszki

Zupa krem z pieczarek jest wyjątkowo delikatna. Szczególnego smaku nadaje jej dodatek topionego serka. To tylko kilka składników – warto wypróbować i przekonać się jak pyszna może być tak prosta zupa.

Krem z pieczarek:

  • 1 kg pieczarek
  • 2 cebule
  • 5 średniej wielkości ziemniaków (ok. 700 g)
  • 6 szklanek bulionu warzywnego lub drobiowego
  • 200 g topionego serka śmietankowego lub grzybowego
  • 1 łyżeczka suszonego tymianku
  • 2 łyżki masła
  • sól morska, pieprz

Krem z pieczarek: Ziemniaki obieramy i kroimy w niedużą kostkę. Cebulę kroimy na półplasterki. Pieczarki dokładnie myjemy lub obieramy jeśli mają grubą skórkę. W dużym garnku (u mnie seria Ambition Nature) roztapiamy masło i podsmażamy cebulę, aż stanie się szklista. Dodajemy ziemniaki i podsmażamy jeszcze 3-4 minuty mieszając. Pieczarki kroimy na mniejsze części (plasterki lub kostkę), zostawiając 5-6 sztuk do dekoracji. Podsmażamy całość, lekko soląc na koniec. Wlewamy gorący bulion, po zagotowaniu zmniejszamy ogień i  gotujemy pod przykryciem ok. 15 minut (do miękkości ziemniaków). Blendujemy zupę na gładko wraz serkiem topionym i tymiankiem. Przyprawiamy do smaku solidnie solą i pieprzem. Zagotowujemy. Ozdabiamy pokrojonymi w plasterki i podsmażonymi na maśle pieczarkami (ja dodałam także świeży tymianek).

Jesienne dania - garnki AmbitionGarnki z serii Nature sprawdzają się już u mnie od dwóch lat – idealnie pasują do nowoczesnej kuchni

Jesienne dania - krem z pieczarekZiemniaki pokrojone w kostkę ugotują się szybciej

Jesienne dania - krem z pieczarekDo ozdobienia warto użyć podsmażonych plasterków pieczarek, tymianku lub np. kleksa ze śmietany

Jesienne dania - krem z pieczarekKrem z pieczarek, dzięki serkowi topionemu ma wyjątkowy smak

A deser? Prosty ucierany placek ze śliwkami to tradycyjne, domowe ciasto jakie znamy z babcinych zeszytów. Ja uwielbiam wypieki z sezonowymi owocami – sprawdzają się zawsze. Zamiast śliwek można użyć np. moreli, rabarbaru, malin, nektarynek czy jabłek.

Ciasto ze śliwkami:

  • 800 g śliwek
  • 1 kostka miękkiego masła (200 g)
  • 2 szklanki mąki tortowej (280-290 g)
  • 1 szklanka cukru pudru
  • 4 duże jajka w temp. pokojowej
  • opcjonalnie: 1 łyżka ekstraktu waniliowego (lub np.: amaretto, rum, malibu)
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

Ciasto ze śliwkami: Śliwki dokładnie myjemy i kroimy wzdłuż na połówki, wyjmując pestki. Miękkie masło (w temperaturze pokojowej) ucieramy mikserem z cukrem pudrem na puch. Dodajemy pojedynczo jajka, za każdym razem miksując do połączenia. Stopniowo dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia.  Okrągłą formę (u mnie Ambition Ginger 24 cm) smarujemy masłem i wysypujemy bułką tartą lub mąką. Przekładamy ciasto do formy i wyrównujemy. Powinno być dosyć gęste. Śliwki lekko wtykamy w środek, układając je obok siebie, skórką do dołu. Jeśli są kwaśne, posypujemy je cukrem po wierzchu. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy je przez ok. 50-60 minut. Po ostygnięciu posypujemy cukrem pudrem.

Jesienne dania - placek ze śliwkamiDo ciasta ucieranego masło powinno być w temperaturze pokojowej

Jesienne dania - placek ze śliwkamiJeśli śliwki nie są słodkie możemy je przed pieczeniem posypać cukrem trzcinowym lub zwykłym

Jesienne dania - placek ze śliwkamiCiasto świetnie prezentuje się w ceramicznej formie – u mnie miętowa forma Ambition Ginger

Jesienne dania - placek ze śliwkamiPlacek ze śliwkami warto posypać przed podaniem cukrem pudrem

Jesienne dania - placek ze śliwkami


Jesienne dania

Wraz z marką Ambition mam dla Was niespodziankę – elegancka zastawa Aura Gold od Ambition może być Wasza. Ogłaszam konkurs „Jesienne Inspiracje Ambition”, w którym do wygrania są aż trzy komplety tej porcelanowej zastawy.

Aura Gold

Zasady konkursu są proste – wystarczy napisać lub zobrazować w komentarzu “Jak chcesz zachwycić swoich gości jesiennym daniem lub dekoracją„? Może przygotujesz piękny bukiet z jesiennych liści lub wykorzystasz do obiadu jesienne składniki? Możesz wysłać zdjęcie, napisać autorski (!) przepis lub opisać swoje plany. Trzy osoby, których odpowiedź spodoba mi się najbardziej, otrzymają serwis Aura Gold, którym można pięknie udekorować stół. Sponsorem nagród jest marka Ambition. Konkurs trwa do 18 listopada 2019 roku (włącznie). Uwaga! Odpowiedź nie może być dłuższa niż 120 słów. Można zgłosić nie więcej, niż 3 odpowiedzi. Nagrody są wysyłane jedynie na terytorium Polski. Zwycięzcy zostaną poinformowani na e-mail oraz w tym wpisie w ciągu 21 dni od daty zakończenia konkursu. Adres pocztowy i nr telefonu zwycięzców będzie przetwarzany wyłącznie na potrzeby wysyłki nagrody. Przypominam, że odpowiedzi konkursowe zamieszczamy w komentarzu pod tym wpisem – nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać w formularzu pseudonim i e-mail. Zgłaszając się, akceptujemy poniższy regulamin. Powodzenia!

Regulamin konkursu <

Aktualizacja: Dziękuję za wszystkie piękne zgłoszenia! Niestety kilka z nich nie spełniło wymagania 120 słów. Pozostałe brały udział w konkursie. Jury wybrało zwycięzców. Serdeczne gratulacje dla: Maciej K. (30.10), Ania (07.11) i Marta (18.11). Wkrótce skontaktuję się z Wami mailowo z prośbą o adres do wysyłki nagrody.

FavoriteLoadingDodaj przepis do ulubionych
Pamiętaj, aby pochwalić się swoimi potrawami i wypiekami wg przepisów z bloga, wstawiając zdjęcie w komentarzu poniżej. Będzie mi też bardzo miło jak zaobserwujesz mojego bloga na Instagramie i na Facebooku - każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!