Myślami jestem z uchodźcami. Pomyślałam, że warto Wam przybliżyć nieco kuchnię naszych gości. Czebureki (Чебуреки) to danie krymskich Tatarów. Są to cienkie, chrupiące smażone pierogi. Nadziewa się je dowolnym mięsem (pierwowzór był z baraniną), kapustą lub serem. Najsmaczniejsze zjemy właśnie w Ukrainie, gdzie są lokalnym fast-foodem sprzedawanym w budkach. Jako że piszę ten post w trudnym czasie wojny (gdy ta kulinarna wycieczka nie jest możliwa) – zaproszę Was do kolebki tatarskiej kuchni w Polsce, czyli na Podlasie. Warto się skusić na czebureki (a przy okazji spróbować pierekaczewnika czy listkowca z makiem). Gdy na Podlasie Wam nie po drodze, to koniecznie spróbujcie zrobić czebureki w domu. Są uzależniające. Nie jest trudno je zrobić – wystarczy pierogowe ciasto i prosty, mięsny farsz, który nawilży dodany nabiał. Niestety są dość czasochłonne – musimy trochę powałkować, nasmażyć się i na końcu wyczyścić kuchnię z pryskającego tłuszczu. Czy warto? Oczywiście.

Czebureki - ukraińskie smażone pierogi z mięsemCzebureki – farsz (16 sztuk):

  • 400 g mielonego mięsa z łopatki wieprzowej
  • 2 duże cebule
  • 3 ząbki czosnku
  • 4 łyżki drobno posiekanej natki pietruszki
  • ¾ szklanki maślanki, kwaśnej śmietany lub kefiru (ewentualnie rzadkiego jogurtu)
  • 1 łyżeczka majeranku
  • ok. ¾ łyżeczki soli
  • duża szczypta grubo mielonego pieprzu

Czebureki – ciasto (16 sztuk):

  • 450 g mąki tortowej (3 szklanki)
  • 200-250 ml gorącej wody (1 niepełna szklanka)
  • 1 żółtko
  • 1 łyżka spirytusu
  • ⅓ szklanki oleju
  • ¾ łyżeczki soli
  • + olej rzepakowy do smażenia

Zaczynamy od przygotowania farszu. Cebule obieramy i kroimy w drobną kostkę. Natkę pietruszki siekamy. Czosnki wyciskamy. Dodajemy to wszystko do zmielonego mięsa. Wlewamy maślankę (lub śmietanę/kefir) i przyprawiamy majerankiem, solą i pieprzem. Dokładnie mieszamy lub wyrabiamy rękoma i odstawiamy do lodówki.

Z mąki, gorącej wody, żółtka, spirytusu, oleju i soli zagniatamy elastyczne ciasto (wody polecam dodać na początek ok. 200 ml, potem dodać w razie potrzeby więcej – u mnie ok. 240 ml, ale zależy to od rodzaju mąki). Ciasto nie powinno się lepić do rąk (czy miski, gdy wyrabiamy robotem), ale powinno być miękkie i sprężyste. Nakrywamy je (najlepiej ciepłą – przelaną wrzątkiem) miską i zostawiamy na 15 minut do „odpoczęcia”. Następnie dzielimy je na pół, potem każdą część znów na pół… i tak do uzyskania 16 równych części. Wkładamy je pod miskę (aby nie obsychały), pozostawiając jeden na stolnicy, czy blacie podsypanym mąką. Wałkujemy na mniej-więcej okrągły kształt o średnicy 15-20 cm – starając się, żeby ciasto było cienkie. Nakładamy czubatą łyżkę farszu na połowie i rozsmarowujemy (zostawiając brzegi puste). Nakrywamy farsz, dociskamy i nożykiem odkrawamy nadmiar ciasta. „Sklejamy” robiąc falbankę za pomocą widelca. Odkładamy na podsypaną mąką deskę/blat. Formujemy w ten sposób wszystkie czebureki. Na patelni rozgrzewamy olej (ok. 2 cm warstwa). Smażymy po 2 pierogi, z dwóch stron, do uzyskania ciemno-złotego koloru. Jeśli były dobrze wyrobione i odpowiednio cienkie, na ich powierzchni pojawią się pęcherze. Dzięki dodatkowi spirytusu nie powinny chłonąć tłuszczu. Odsączamy na papierowym ręczniku. Podajemy same, z sosem lub odświeżającą surówką.

Czebureki - przygotowanie

Czebureki - przygotowanie

Czebureki - przygotowanie

Czebureki - ukraińskie smażone pierogi

Czebureki - ukraińskie smażone pierogi

Czebureki - ukraińskie smażone pierogi

 

FavoriteLoadingDodaj przepis do ulubionych
Pamiętaj, aby pochwalić się swoimi potrawami i wypiekami wg przepisów z bloga, wstawiając zdjęcie w komentarzu poniżej. Będzie mi też bardzo miło jak zaobserwujesz mojego bloga na Instagramie i na Facebooku - każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!