Torcik Dacquoise (czyt. dakłas) to francuski deser, na który składają się bezy przełożone bitą śmietaną z orzechami lub migdałami. Ja piekłam Dakłasa po raz pierwszy. Efekt mnie bardzo pozytywnie zaskoczył, jego smak jest wprost cudowny. Zdecydowałam się na wersję karmelową z dodatkiem orzechów włoskich i daktyli. Te dodatki wspaniale współgrają ze słodkością bezowego ciasta. Idealny tort na eleganckie przyjęcie – będzie wykwintnym zwieńczeniem uroczystego obiadu lub kolacji. Podobno przypomina (a nawet przebija) wersję Adama Sowy. Przepis pochodzi stąd od Margarytki, dokonałam jednak drobnych modyfikacji.
Składniki:
- 6 białek w temperaturze pokojowej
- 250 g drobnego cukru (1,5 szklanki)
- 2 łyżki cukru trzcinowego
- 1 łyżeczka białego octu winnego
- szczypta soli
- 250 g mascarpone
- 400 ml śmietany kremówki 30% (używam z Piątnicy)
- 1 łyżka cukru pudru
- 100 g masy karmelowej (krówkowej) z puszki
- pół szklanki orzechów włoskich
- 10 daktyli
- kakao i cukier puder – do posypania
Zaczynamy od upieczenia bezy. Ja zrobiłam to wieczorem na dzień przed podaniem. Nagrzewamy piekarnik do 180°C. Na papierze do pieczenia odrysowujemy ołówkiem (od tortownicy lub miski) dwa identyczne koła o średnicy 22-25 cm. Układamy papier na blasze do pieczenia (jeśli nie zmieszczą się na jednym poziomie, można upiec na dwóch – polecam wtedy włączyć termoobieg i obniżyć temp. o 5°C). Białka ubijamy wraz ze szczyptą soli. Dodajemy łyżeczkę octu. Ciągle ubijając dodajemy po jednej łyżce cukru (drobnego i trzcinowego) aż do wykończenia. Białka powinny być błyszczące. Dzielimy je na dwie części i rozsmarowujemy na papierze tak, aby pokrywały się z narysowanymi kołami. Wkładamy do nagrzanego piekarnika i zmniejszamy temperaturę do 130-140°C. Pieczemy 90 minut. Beza powinna być wtedy chrupiąca zewnątrz i ciągnąca w środku. Delikatnie uchylamy drzwiczki i pozostawiamy blaty na kilka godzin do wystygnięcia w piekarniku (najlepiej na noc).
Przygotowujemy krem. Orzechy i daktyle siekamy na drobniejsze części. Do jednej miski wkładamy mascarpone z masą karmelową i mieszamy łyżką na gładką masę. W drugiej misce ubijamy śmietanę, pod koniec ubijania dodając 1 łyżkę cukru pudru. Obie masy delikatnie łączymy łyżką (śmietanę dodając do serka, a nie odwrotnie!). Na koniec wsypujemy posiekane bakalie. Krem chowamy do lodówki. Gdy blaty będą gotowe, na jednym krążku bezy rozprowadzamy krem i przykrywamy drugim krążkiem. Całość posypujemy cukrem pudrem wymieszanym z kakao i dekorujemy bakaliami. Tort bezowy Dacquoise schładzamy i przechowujemy w lodówce.
Cudownie wygląda. Bardzo elegancki.
Cudownie wygląda!
Kusisz nim bardzo, może kiedyś zrobię na specjalną okazję.
Pozdrowienia:)
Zrobienie tego tortu zaplanowałam sobie na święta. Jest przepyszny! Uwielbiam..:-)
pysznie się prezentuje:) też jeszcze go nie robiłam
Chętnie skusiłabym się na kawałek takiego tortu 😉
Jadłam w tym roku taki tort ale kupny i się właśnie z mamą zastanawiałyśmy jak zrobić go w domu… tera mogę podrzucić jej przepis 😀
Koniecznie 🙂
Robiłam i lubię bardzo. Twój wygląda ślicznie!!!
Ten tort wygląda rewelacyjnie! Nie wątpię, że tak też smakuje:). Muszę poczekać na jakąś dobrą okazję i kogoś nim uszczęśliwić :).
Pozdrawiam serdecznie :-)!
Obowiązkowo kogoś bliskiego 🙂
Marzę o takim torcie jak Twój 🙂
Pozdrawiam serdecznie!
Basia
Basiu, robi się go bardzo prosto, marzenia mogą się szybko spełnić 🙂 ja już robię kolejny 😉
To jeden z moich ulubionych „sowich” tortów. Ale skoro ten jest lepszy od sowiego, to przepis zapisuję i zrobię koniecznie, bo go uwielbiam 😀
Domowa cukiernia jest najlepsza 🙂
Wygląda naprawdę doskonale!
Też robiłam, jest pyszny:) Twój wygląda wyśmienicie!
Pozdrawiam:)
Wygląda jak z bajki, cudowny i wspaniałe smaki ! Wpraszam się na kawalek 🙂
Tą masą bardzo mnie zaciekawiłaś 🙂 … bezowy tort – idealny na urodziny mojego męża…
Idealna okazja 🙂
Bosko wygląda:)
Boski. Uwielbiam domowe bezy, szczególnie takie smakowite 🙂
Szacun laska! 😉
😉
Przy takim cudzie kalorie się nie liczą….. poproszę kawałek;)!
lubię i znam propozycje Margarytki ale też jak najbardziej podoba mi się Twoje wykonanie. To ostatnie zdjęcie dosłownie mnie zauroczyło i nie mogłam przestać na nie patrzeć.
Czy ktoś z Was próbował zrobić więcej pięter tego tortu? 🙂 Poszukuję pomysłu na tort urodzinowy dla męża 🙂 Na obiad zaproszona jest rodzinka i obawiam się iż porcja podana w tym przepisie będzie niewystarczająca dla nas wszystkich. Jakieś pomysły i rady? 🙂
Joanno oczywiście można upiec 3 blaty bezowe, ale obawiam się, że tort może być wtedy zbyt słodki. Jeśli masz dużo gości, można zrobić tort z 1,5 porcji i zrobić dwa naprawdę duże blaty bezowe (ok. 28-30cm średnicy). Nic nie stoi też na przeszkodzie aby upiec prostokątny tort. Pozdrawiam
Czy ten krem również będzie się nadawał do tradycyjnego biszkoptu? jak dużo go wychodzi z podanych składników?
Będzie. Na blogu znajdziesz przepis na niezawodny biszkopt. Można dodać też kakao. Dużo szybciej robi się jednak bezy i je szczególnie do tego tortu polecam 🙂
Kremu jest dużo – powinno starczyć na dwa piętra + boki
Dziękuję Natalio za odpowiedź 🙂 Jeśli jednak zdecyduję się na tradycyjny biszkopt z tym kremem to jakie nasączenie do niego polecasz?
Jeśli zrobisz ciemny biszkopt (lepiej pasuje do masy) można nasączyć kawą lub ponczem rumowym (1,5 szklanki przegotowanej wody, cukier i troszkę rumu). Jeśli tort ma być dla dzieci rum w ponczu można zastąpić aromatem (olejkiem) rumowym. Będzie pasował też olejek migdałowy, jeśli masz akurat w domu. Jeśli będziesz korzystać z biszkoptu rzucanego, pamiętaj że jest on na małą tortownicę, na większą lepiej zrobić 1,5 porcji.
Robiłam coś takiego dawno, dawno temu – boski jest!
Szukałam czegoś takiego już miałam korzystać z tortu Pawłowej, ale ten wyglada super.Mam pytanie na jakim poziomie pieczesz bezy??Nie robiłam bezy, a będę piekła na dwóch poziomach , proszę o podpowiedź jakie dwa poziomy wybrać środkowy i dolny czy lepiej górny i środkowy???Będę wdzięczna za podpowiedź muszę wypróbować na Andrzejki.
Ja piekłam na środkowym i dolnym z opcją termoobiegu. Mi osobiście bardziej podpasował niż Pawłowa – ale też był bardziej słodki.
Beze mam juz gotowa -wyszla swietnie,jutro krem i degustacja-juz nie moge sie doczekac.
bede probowala przygotowac na Swieta, nie myslam, ze znajde przepis w necie…
kurde a moja rosła pięknie,a teraz widzę ze strasznie opadla i jest bardziej brązowa niz biała(nie wiem czy nie dodałem za dużo cukru trzcinowego,zwykły mi sie skończył)
Beza na cukrze trzcinowym nie będzie biała – zdecydowanie polecam drobny, biały cukier (tzw. „do wypieków”). Nie należy otwierać drzwiczek w czasie pieczenia i trzeba pamiętać, aby suszyć ją w piekarniku – wyjęta od razu po pieczeniu opadnie. Gdy za szybko się przypieka, może być za blisko grzałki – wtedy musimy zmniejszyć temperaturę.
wczoraj miałam drugie podejście do bezy, chyba wyszła:-), dzisiaj robię krem
Powodzenia i smacznego 🙂
Zrobiłam go wczoraj na walentynki dla mojego męża…ciekawa jestem czy mu posmakuje 😉
Mam nadzieję, daj znać :)))
Tort wyszedł mi super, wszystkim smakował. Bezy piekłam trochę inaczej : wsadziłam do nagrzanego do 120`C na 40 min i potem zmniejszyłam do 100 i suszyłam jeszcze 2 godzinki:-)
Tort nieco zmodyfikowałam:) a dokładniej krem : zrobiłam z nutellą zamiast z masą krówkową i wyszedł boski:) a jeśli chodzi o przepis na beze to zdecydowanie najlepszy przepis na świecie:)
Fajny pomysł, cieszę się że wyszło bo to dość duża modyfikacja 😉
super że znalazłam ten dakłas „sowy” od dłuższego czasu próbuje upiec taki blat bezowy i nie wychodzi mi jak Twój /a robię dokładnie w/g Twojego przepisu /….dodaje jeszcze łyżeczkę skrobi kukurydzianej…….,nie ma jej w Twoim przepisie ??????, a jak wyjdzie podobnie to po nałożeniu kremu bardzo szybko beza mięknie ….nie mogę tego rozszyfrować …dlaczego ????
Nie używam skrobi w tym przepisie. Jeśli beza namaka, to być może krem jest za rzadki? Warto zrobić dzień krem dzień wcześniej i wstawić do lodówki – będzie bardziej zwarty i mniej płynny. Dopiero na drugi dzień, po całonocnym suszeniu blatów – przełożyć
już robiłam 2 razy jest na prawdę pyzny
jestem Bydgoszczanka od lat zamieszkujaca na poludniu Wloch, przepadam za bezami, uwielbiam dacquoise, kazdy powrot do Ojczyzny to kilkokrotne wizyty w cukierni ”Sowa”, w ubieglym roku rowniez lody i puchary dacquoise… delizia… przepis ktory znalazlam tutaj, pod koniec minionego roku, stanowic moze powazna konkurencje dla oryginalu, powiedzialabym wiecej jest lepszy… gratuluje i dzieki… moi wloscy przyjaciele rowniez zachwyceni :), mase krowkowa przygotowuje sama z mleka prosto od krowki ( tu nieosiagalna w marketach)… rewelacja… tylko mleko i cukier trzcinowy… dzisiaj piaty z kolei… poezja… milej niedzieli. Mariù
Oj z taką masą rzeczywiście musi być boski 🙂 cieszę się, że Wam smakuje 🙂
zrobiłam i mega super dobry, jak u Sowy 🙂
1 Czy mogę mascarpone z masą karmelową zmiksować?
2 Czy wyszłoby gdybym zamiast tej masy krówkowej dodała masło orzechowe? Wiem że smak by zmieniło i o to mi chodzi bo uwielbiam je nad życie:))
Dziękuję za odpowiedzi z góry 😉
Pozdrawiam
Z masłem orzechowym możesz zaryzykować – jedna z czytelniczek bloga użyła nutelli i efekt ją zadowolił. Jeśli chodzi o wymieszanie mascarpone polecam zrobić to łyżką, niby można mikserem ale masa wychodzi dużo rzadsza.
Pieka go od czasu kiedy znalazlam ten przepis , wychodzi wspaniale. Trzeba tylko postepowac zgodnie z przepisem. Dzieki
Właśnie skorzystałam z tego przepisu 🙂
Chłodzi się-nie mogę doczekać się 1 kęsów 🙂
Wygląda obłędnie:) Znam i lubię ten od Sowy, ale co swoje to swoje:) Zrobię na święta. Dziękuję za przepis. Chciałabym tylko dopytać o masę kajmakową, Jaką dajesz? Możesz polecić jakąś gotową? A może robisz sama?
Czasami używam masy krówkowej o smaku orzechowym z Bakallandu, ale najbardziej lubię słodzone mleko zagęszczone gotowane – można ugotować samemu (2,5h) – a można kupić gotowe z Gostynia. Kajmaki różnią się słodkością – warto dodawać po trochu, by masa nie była zbyt słodka. Pozdrawiam
Bardzo dziękuję Natalio za ten przepis! Pozdrawiam 🙂
planuję zrobić ten tort.. mam jedno pytanko: w jakim celu dodaje się ocet winny? W innym przepisie widziałam sok z limonki/cytryny – czy ocet można zastąpić sokiem? Z góry dzięki
Ocet sprawia, że białka są stabilniejsze – bez problemu można zastąpić sokiem z cytryny, działa podobnie
super, dziękuję:) Dzisiaj piekę bezę 🙂
Dziekuję za przepis, tort wyszedł !! Polecam. Ja swój zrobiłam na wieczor panieński przyjaciolki, mam nadzieje ze padną z wrażenia 🙂
Ale fajnie, życzę miłej zabawy! 🙂
Jeszcze jedno pytanko mam – bezy właśnie się pieką.. zależy mi na tym, by były suche na zewnątrz i ciągnące w środku – chcę osiągnąć podobny efekt do torciku bezowego w Chopinie, gdzie te bezy są właśnie takie miękkie..puszyste w środku. Czy po upieczeniu powinnam tą bezę krócej suszyć? Czy w dalszym ciągu zostawiać na całą noc w piekarniku, czy lepiej nie?
Beza powinna się wysuszyć w piekarniku – jeśli wszystko się uda w środku będzie ciągnąca.
Ja bezę piekę późnym wieczorem i zostawiam w wyłączonym piekarniku na noc dla wygody, ale jak piszesz że już pieczesz, to wystarczy ją suszyć 3-4 godziny, potem i tak temperatura w piekarniku spada do pokojowej.
Krem można nałożyć oczywiście na drugi czy nawet trzeci dzień – bezie nic się nie stanie.
Dzięki serdecznie za szybką odpowiedź! Tak zrobię, a krem jutro 🙂
Witam,
Czy konieczny jest cukier trzcinowy ? Akurat mi się skończył a chcę zrobić torcik.
Czytałam powyżej, że zamiast octu winnego białego można użyć soku z cytryny. czy może być wyciśnięty z cytryny, czy kupić kupny?
pozdrawiam
Można spokojnie użyć białego cukru, a ocet zastąpić sokiem wyciśniętym z cytryny (choć ja preferuję ocet – beza wtedy zawsze wychodzi idealna)
Pani Natalio.Jestem pełna podziwu za Pani każdą odpowiedź. Ile Pani poświęca temu czasu i zaangażowania. Nie mogę więc na Święta nie upiec tego torciku bezowego. Mam nadzieję, że tak będzie. Przeczytałam wszystkie komentarze i wszystkie Pani odpowiedzi. Muszę więc wrócić do przepisu. Pozdrawiam i już mi ślinka leci.
Dziękuję, bardzo mi miło i trzymam kciuki 🙂
Torcik baaardzo pyszny… 🙂 🙂 🙂 Dziękuję za przepis 🙂 Zajada się nim cała moja rodzina i znajomi… zawsze wszyscy są pod wrażeniem…. Rewelacja!!!!!
wypróbowany, to jedno z napysznieszych słodkosci jakie w życiu jadlam idealny poziom słodkości, a z resztą to uwielbiam bezę
Torcik bezowy wyśmienity!!!!!!!
Postępowałam krok po kroku według przepisu i wyszedł super, na zewnątrz chrupiący a wewnątrz ciągnący 🙂
Torcik zagości na stałe wśród moich wypieków.
Pani Natalio, torcik pani przepisu uświetni moje 50-te urodziny 14 lutego. Bardzo się cieszę, że będę mogła ugościc moich bliskich takim smakołykiem. Nie może się nie udac, bo zrobienie go krok po kroku podane jest bardzo dokładnie. Dziękuję!
W takim razie życzę nie tylko udanego wypieku, ale przede wszystkim wspaniałej uroczystości! Proszę przyjąć ode mnie życzenia urodzinowe, wszystkiego dobrego!
Tort jest przepyszny. Piekę go już od dwóch lat- wcześniej kupowałam na porcje w cukierni (cena hm…). Latem robię wersję lekką orzechy i daktyle zastępuje sezonowymi owocami- borówką, malinami albo z żółtek robię lemon curd i polewam nim masę śmietanową. Pycha!!!!
Wymiata!!!! Jedno z lepszych albo i najlepszych ciast, rodzina zachwycona, robię już kolejny raz, dziękuję za przepyszny przepis.
Witam wlasnie przymierzam sie do torciku ale strasznie sie boje bezy 🙂 🙂 czy naprawde piecze się ją 90 min? Boje sie ze na niej polegnę:-) 🙂 🙂
Tak, w 130 stopniach beza się powoli suszy. Trzymam kciuki!
Jeśli chciałabym podać ten tort w niedzielę, to blaty bezowe lepiej przełożyć w sobotę wieczorem czy dopiero w dniu podania? Proszę o odpowiedź 🙂
Najlepiej w dniu podania, jeśli mamy taką możliwość. Bezę można upiec wcześniej.
Niedawno zrobiłam tort według Pani przepisu i muszę przyznać, że był pyszny:) jedno mnie tylko denerwowało, a mianowicie bardzo ciężko mi się go kroiło… (środkowa część „dolnej” bezy była taka lekko ciągnąca i szczególnie trudna w krojeniu). Czy zna Pani sposób na rozkrojenie takiego tortu bez „bałaganu”?
Idealna beza powinna być krucha na zewnątrz i ciągnąca w środku 🙂 Aby łatwiej się kroiło można posmarować nóż masłem – trochę powinno pomóc 🙂
W takim razie spróbuję następnym razem tak zrobić
Robiłem już to cudo kaloryczne kilka razy. … No i cóż …moje jest lepsze niż u Sowy w Bydgoszczy. Dzięki za przepis 🙂 Mam nadzieję , że bokami nam nie wyjdzie 🙂
dziś dostałam taki prezent 🙂 pyszny 🙂
Przepis genialny. Tort wyszedł wspaniale. Smak: niebo w gębie 🙂 Polecam
Super przepis już robiłam kilka razy ten tort i za każdym razem jak ktoś jedzie do nas to pytają się czy go zrobię. Ale mam jedno pytanie bo wydaje mi sie ze za niska ta beza mi wychodzi a tak jest idealna krucha na zewnątrz,ciągnąca w środku. Ja robie zawsze na srodkowym poziomie i na dolnym na termoobiegu i co 30 minut otwieram i zmieniam miejsca czy to nie przez to ta beza opada?
Wyciąganie z piekarnika teoretycznie nie powinno szkodzić bezie. Jeśli masz ochotę na wysoką bezę, można spróbować upiec dwa krążki na jednej blasze obok siebie – będą mniejsze, ale wyższe
A co mam zrobić jeśli krem wychodzi mi zbyt rzadki? Spływa mi z blatu bezowego 🙁
Jeśli śmietana jest dobrze ubita (na sztywno) i wymieszamy ją łyżką (nie mikserem!) z mascarpone (dodając śmietanę do serka) to nie ma prawa wyjść za rzadki (wtedy oznacza, że ze śmietaną coś nie tak… czasami można trafić na oszukaną, która jest za mało tłusta by się dobrze ubić).
Gdy jednak już wyszedł nam zbyt rzadki krem – schowajmy go do lodówki na kilka godzin.
Przepis jest idealny, dziś będę piekła nie pamiętam już który raz.
Tort przepyszny! 😉
Bezy trzymalam 30 min dłużej w piekarniku, wyszły idealne. Zamiast octu winnego dodałam sok z cytryny 😉
Najlepszy tort na świecie. Genialny przepis. Jeden tort na Święta to za mało, więc będą dwa 🙂
Odważyłam się spróbować upiec go samodzielnie, choć z wielkimi obawami, bo to ponoć bardzo trudne. Wyszedł za pierwszym razem i … zniknął -był tak pyszny. Do dzisiaj upiekłam już kilka i podałam stronę bloga innym koleżankom. Wszystkie były zachwycone
Tort jest rewelacyjny, do końca nie wiedziałam czy podołam ale wyszedł przepyszny, zamiast bakalii dałam truskawki i delikatnie popisałam czekoladą 😉
Właśnie piekę n-te bezy na kolejny dakłas, gościom już cieknie ślinka! Rewelacja
A ja pierwszy zrobiłam na wesele kuzynki i też zrobił furorę! 🙂 Dziś wreszcie po raz drugi, choć wszyscy domagali się wczesnej 😉 Robi się go błyskawicznie, a efekt super! Przy tak małym nakładzie pracy po prostu ŁAŁ!
Jednak uwaga – warto byłoby zaznaczyć, że beza rośnie na boki. Ja ten na wesele chciałam zrobić o średnicy 30cm i takie okręgi narysowałam (odpowiednio zwiększając składniki), Wyszedł mi tort o średnicy 38 cm i nie miałam go gdzie zmieścić! 😀 Dziś – po wcześniejszych doświadczeniach okręgi narysowane miały średnicę 24 cm, a tort ledwie się zmieścił na parterze 30 centymetrowej! Nie to, żebym narzekała – i tak zniknął w mig 😉 Ale informacja taka by mnie ustrzegła wtedy przed weselem przed paniką „na co go teraz położę????”.
Na Boże Narodzenie dwa chyba i tak będą za mało… 🙂 Dziękuję serdecznie za ten cudny przepis!
Robiłam i potwierdzam, jest pyszny i łatwy do zrobienia
Witam. Pyszny ten francuski deser……i ta cisza przy delektowaniu się nim przez gosci…. bezcenna
Cudowny wyszedł! !
Bardzo dziękuję za świetny przepis, tak jak pozostali jestem zachwycona , tort jest wspaniały, udaje się zawsze , ja robię z 8 białek ale trzymam wszystkie proporcje i genialnie wychodzi. Każdy kto spróbował przeżywa ekstazę kulinarną.Pozdrawiam
Czy do kremu można dodać jakiegoś alkoholu bądź spirytusu? Jeśli tak, to w jaki sposób go dodać ( proporcje i sposób dodania)
Masa jest dość intensywna w smaku, moim zdaniem nie potrzebuje alkoholu. Można spróbować dodać łyżkę czy dwie np. likieru kawowego do mascarpone i kajmaku, ale można łatwo przedobrzyć
Zrobiłam z podwójnej porcji. Wielki jak blachy te od pieca. Pyszny :-*
Witam
Po raz pierwszy robiłam bezę chyba mi wyszła jest w środku ciągnąca a na wierzchu krucha ale mam problem z krojenie jej bo mi pęka i nie daje się ładnie pokroić -jakąś rada czy może coś wyszło mi nie tak
Czy krem można przygotować dzień wcześniej tak jak blaty?
Nie, w lodówce stężeje – gdy wymieszamy go zrobi się za to zbyt płynny
Kiedys dla oszczędzenia czasu piekłam bezy jedna pod drugą, ale niestety ta dolna przypaliła się od dołu i słabo urosła, więc to chyba nie jest dobre rozwiązanie… teraz piekę jedną po drugiej, jednak jest to czasochłonne ♀️
A czy były pieczone na termoobiegu? Ja piekę zawsze obie na raz (nie wolno tylko wstawić blachy na dno piekarnika, musi być na szynach). Bez termoobiegu pieczenie na dwie tury może być konieczne
Powróciłam do tego pysznego tortu
Upiekłam go już któryś raz .Cala rodzina sie nim zajada i zawsze czekają na następny raz
Pychota
Dzień dobry,
Czy mogę dodać zamiast octu winnego ocet jabłkowy lub spirytusowy?
(Nie posiadam innego w domu)
Tak, proponuję jabłkowy
Super prsepis, piekłam wiele razy, teraz zepsuł mi soe termoobieg i chyba lepiej piec osobno blaty? A czy zamiast drobnego cukru moge dodać cukier puder?
Czy można przesmarować pierwszy blat bezy jakimś kwaskowym dżemem? Czy to zły pomysł? Ciasto wydaje się bardzo śmietanowe i słodkie i wydaje miś ie, że fajnie by było je czymś przełamać
Nie ma się co oszukiwać – beza jest bardzo słodka. Gorzkawe orzechy włoskie to lekko równoważą. Krem wbrew pozorom nie jest przesłodzny. Akurat dakłas jest super bez kwaśnego dodatku, ale mocno kwaskowy dżem (czarna porzeczka, aronia, wiśnia) jest tez OK – niestety posmarowany blat rozmoczy bezę – musielibyśmy składać ją bezpośrednio przed podaniem. Kupna konfitura ma niestety też dużo cukru, a tutaj jest już go wystarczająco 🙂 próbowałabym jak już z domową