Wysoka szarlotka tatrzańskaSzarlotka tatrzańska to imponująco wysoki jabłecznik nafaszerowany mnóstwem jabłek. Na myśl przywodzi piesze wędrówki po górskich szlakach, a także wspomnienie wizyt w Bigosówce – skromnej karczmie tuż za Bukowiną w drodze do Łysej Polany, specjalizującej się w pstrągu (najlepszym ever!) i wspomnianej szarlotce. W tym roku Tatry odwiedziliśmy, wszamaliśmy pstrągi, ale poza sezonem szarlotki nie było. Nie mogłam odżałować, więc znalazłam przepis i upiekłam słynną szarlotkę w domu. Jest cudowna! Zużywa się do niej aż trzy kilogramy jabłek! Musimy użyć tylko kwaskowej odmiany, która nie rozpadnie się podczas długiego pieczenia – taka jest właśnie szara reneta – niepozorna odmiana późnych jabłek, która idealnie sprawdza się w tej szarlotce, nadając jej wyjątkowego smaku. Warto poszukać renety na bazarku, bo dostępne są jesienią i zimą. Potem czeka nas żmudne obieranie i krojenie (jeśli macie malakser lub robota krojącego na plasterki to większość pracy wykona za Was!). Smak ciepłej szarlotki wynagrodzi wszystko!

Wysoka szarlotka tatrzańska:

  • 3 kg jabłek odmiany szara reneta
  • 2 łyżki cukru pudru do jabłek + 2 łyżki do ciasta
  • 2 łyżeczki cynamonu do jabłek
  • 500g mąki pszennej (najlepiej krupczatki)
  • 250g dobrej jakości masła (prosto z lodówki)
  • 2 łyżki cukru z wanilią (ewentualnie wanilinowego)
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 2 żółtka
  • 2 łyżki kwaśnej śmietany

Mąkę mieszamy z dwoma łyżkami cukru pudru, dwoma łyżkami cukru waniliowego i proszkiem do pieczenia. Siekamy razem z masłem za pomocą dużego noża, a następnie dodajmy żółtka i śmietanę – szybko zagniatamy jednolite ciasto. Wszystkie składniki można połączyć także w malakserze. Formę o wielkości ok. 22×30 cm  wykładamy papierem do pieczenia. Ciasto dzielimy na dwie części – mniejszą (ok. 1/3) i większą (ok. 2/3). Mniejszą część chowamy do zamrażarki, a większą wylepiamy dno formy wyłożonej papierem. Zabieramy się za jabłka – obieramy je, kroimy na ćwiartki i pozbawiamy gniazd nasiennych. Kroimy je na bardzo cienkie plasterki – malakserem ze specjalną przystawką do krojenia, szatkownicą lub po prostu nożem. Do jabłek dodajemy cukier puder i cynamon, a następnie staramy się delikatnie je wymieszać. Wyjmujemy ciasto z lodówki i układamy na nim poziomo plasterki jabłek. Staramy się to robić równo. Wyjmujemy ciasto z zamrażarki i trzemy na wierzch za pomocą tarki jarzynowej. Wiórki ciasta równomiernie rozkładamy. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika (do 160°C) i pieczemy około 60-80 minut (bez termoobiegu). Po wystudzeniu możemy posypać ciasto cukrem pudrem. Najlepiej smakuje na ciepło!

Wysoka szarlotka tatrzańska

Źródło przepisu: ChilliBite + drobne zmiany

FavoriteLoadingDodaj przepis do ulubionych
Pamiętaj, aby pochwalić się swoimi potrawami i wypiekami wg przepisów z bloga, wstawiając zdjęcie w komentarzu poniżej. Będzie mi też bardzo miło jak zaobserwujesz mojego bloga na Instagramie i na Facebooku - każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!