U babci jest słodko… a u nas jesień i plucha, ale też może być pysznie. Dzieje się tak, gdy na stół wjeżdża ona – królowa jesieni – szarlotka na krupczatce, która jest wyjątkowo maślana, żółciutka i smakuje jak z prodiża babci. Półkruche ciasto jest wyjątkowo delikatne. Wypiek najlepiej smakuje na ciepło i tak sugeruję go podawać. Wybierzcie tylko dobre jabłka – u mnie ukochana na szarlotkę – szara reneta.
Szarlotka na krupczatce:
- 1,5-2 kg kwaskowych jabłek (np.: szara reneta, antonówka)
- skórka starta z cytryny
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 płaska łyżeczka cynamonu
- 4 łyżki cukru
- 3 szklanki mąki krupczatki (ewentualnie zwykłej pszennej lub jasnej orkiszowej)
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 300 g zimnego masła
- 4 żółtka
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżki kaszy manny
- szczypta soli
Jabłka obieramy, wycinamy gniazda nasienne i kroimy w kostkę. Do garnka wlewamy niepełne pół szklanki wody, dodajemy skórkę startą z cytryny, sok z cytryny oraz cztery łyżki cukru. Zagotowujemy i wrzucamy jabłka. Dusimy pod przykryciem, często mieszając, aż jabłka w większości rozpadną się (twarde i kwaskowe jabłka potrzebują ok. 30 minut, te słodsze i kruche ok. 10 minut). Próbujemy czy masa jest odpowiednio dla nas słodka. Dodajemy cynamon, mieszamy i odstawiamy do całkowitego ostudzenia.
Z mąki krupczatki, cukru pudru, proszku do pieczenia, pokrojonego masła, żółtek i szczypty soli zagniatamy ciasto (ręcznie lub w malakserze/mikserze z hakiem). Kulę z ciasta dzielimy na pół. Jedną częścią wykładamy dno średniej wielkości blaszki (np. tortownicy 25-26cm lub blaszki 20×30 cm). Spód podpiekamy przez ok. 15 minut w 180°C (góra-dół lub 170 z termoobiegiem). Podpieczony spod lekko studzimy. Wysypujemy na niego równomiernie suchą kaszę kaszę manną i wykładamy zimne jabłka. Z pozostałego ciasta odrywamy małe kawałki i układamy na wierzchu – tak, aby jabłka schowane były pod ciastem. Wkładamy do piekarnika i pieczemy ok. 40 minut. Przed podaniem posypujemy cukrem pudrem. Szarlotkę podajemy na ciepło – podgrzaną w mikrofali lub piekarniku.
Niedawno odkryłam krupczatkę do wypieków i dość często jej używam.
Szarlotka to smak jesieni! 🙂 Koniecznie muszę przygotować Twoją wersję! Mąka krupczatka jest mi całkowicie obca. Do tej pory używałam tortowej.
Coś smacznego! Pierwszy raz zrobiłam ciasto z krupczatki. Teraz będę tylko jej używała do kruchych ciast.
Ja mieszam pół na pół z tortową, wychodzi super
Witam. Super przepis. Ciasto wyszło pyszne
Przepyszna szarlotka !
Testowałam wiele przepisów ale ta? Pierwsze miejsce