Każdy członek rodziny ma swoje ulubione ciasto świąteczne. Jeden lubi piernik, inny sernik, następny makowiec, a i często znajdzie się ktoś, kto ze wszystkich słodyczy najbardziej lubi śledzie. Ciężko dogodzić wszystkim, ale seromak (seromakowiec) to ciasto, które na pewno przypadnie do gustu zarówno fanom sernika, jak i makowca. Mój makowiec z serem jest bez spodu – prosty, a jakże smaczny. Duża blacha świątecznej przyjemności!
Warstwa makowa:
- 400 g zmielonego maku (kupuję już zmielony)
- 1 i 1/2 szklanki mleka
- 8 łyżek kaszy manny
- 100 g masła (pół standardowej kostki)
- 2 średnie jabłka
- 5 dużych, wiejskich jajek
- 3/4 szklanki cukru
- 1/2 szklanki zmielonych orzechów (lub migdałów)
- 1 łyżka domowej skórki pomarańczowej
- opcjonalnie bakalie: rodzynki, posiekane orzechy
Masa serowa (składniki w temp. pokojowej):
- 1 kg zmielonego twarogu lub gęstego sera wiaderkowego
- 3/4 szklanki cukru
- 5 dużych, wiejskich jajek
- 1 budyń waniliowy bez cukru (proszek)
- 1/2 szklanki śmietany kremówki 30% (125 ml)
Masa serowa: Składniki na masę serową wyjmujemy z lodówki na dwie godziny przed pieczeniem, aby nabrały temperatury pokojowej. Ser miksujemy wraz z jajkami i cukrem. Dodajemy budyń, a na końcu śmietanę kremówkę. Mieszamy.
Masa makowa: Zmielony mak zalewamy wrzącym mlekiem, przykrywamy i zostawiamy na godzinę do napęcznienia. Po tym czasie do maku dodajemy kaszę, cukier, rozpuszczone masło, zmielone orzechy, starte na tarce jarzynowej jabłka, żółtka jajek oraz skórkę pomarańczową i bakalie (jeśli używamy). Mieszamy. Białka ubijamy z cukrem, dodajemy do masy makowej i delikatnie mieszamy.
Blachę o wymiarach ok. 36×24 cm wykładamy papierem do pieczenia. Przekładamy masę makową i wyrównujemy. Na nią bardzo powoli wylewamy masę serową (nie w jednym miejscu, starajmy się ją rozlać po całej powierzchni). Jako że masy mają podobną gęstość, będą się wtapiały w różnych miejscach. Wkładamy blachę do piekarnika nagrzanego do 170°C i pieczemy ok. 45 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę do 150°C i pieczemy jeszcze 35-40 minut. Studzimy przy bardzo lekko uchylonych drzwiczkach. Potem w temperaturze pokojowej do całkowitego ostygnięcia. Gotowy seromak warto podać z polewą.
Przykładowa polewa czekoladowa: 4 łyżki masła, 4 łyżki cukru, 3 łyżki przesianego kakao, 2 czubate łyżki kwaśnej śmietany, 1 łyżka wody – podgrzewamy do rozpuszczenia składników, często mieszając.
Mniam uwielbiam 🙂
Lubię,robię kiedy mam ochotę.
Jest wspaniały, pyszny i bardzo świąteczny!
Pyszne jest to ciasto, też niedawno robiłam 😉
Uwielbiam seromak, najlepsze ciacho zawsze na święta 🙂
moje dwa najulubieńsze ciasta w jednym 😉
Taka kwintesencja świąt w jednym 🙂 Chyba jeszcze nigdy go nie jadłam.
Bardzo smaczne 🙂
ja niestety nie jestem fanka tego ciasta, bo nie lubię maku 🙁
czy mozna zastapic ten mak masa makowa?
Ja nie używam mas makowych – mają ok. 30% maku i przepisy z nimi mogą nie wychodzić. Do gotowej masy makowej polecam ten przepis: https://www.poezja-smaku.pl/szybki-makowiec-z-gotowej-masy/
Czy pieczemy z termoobiegiem?
Najlepiej góra-dół
A dlaczego zarówno do masy makowej jak i serowej nie ma dodatku proszku do pieczenia? Bez proszku do pieczenia nie wyrośnie ciasto
Pani Natalio, ciasto wysmienite…MEISTERSTÜCK!
Bardzo się cieszę!
Pani Natalio,czy pisząc o gotowej masie makowej ma Pani na myśli po prostu puszke już zmielonego maku,ale bez dodatków,w sensie nie masa makowa zdodatkami typu cukier,tylko sam mak?W moim piekarniku ciasta z Pani przepisów piekę zawsze ok.10 min dłużej,tj.do suchego patyczka.A jak wg Pani sprawdzić,czy seromak jest już upieczony?
Można patyczkiem. Nie spotkałam jeszcze masy w puszce bez dodatków – masę najlepiej zrobić samemu tym bardziej że mielony mak łatwo dostać 🙂