Puszysty sernik klasyczny – taki wiejski, kremowy i pyszny. Bogaty – na śmietanie i jajach (do masy serowej idzie ich 10, a do całego ciasta 12!). Moja rodzina oszalała na jego punkcie. Jako, że składniki podane są na dużą blachę, idealnie sprawdza się na święta, imieniny, rodzinne spotkania czy parapetówki. Polewa czekoladowa jest dopełnieniem jego smaku – a jeśli lubimy, możemy dodatkowo posypać ją rodzynkami. Kluczowa jest w nim puszystość i lekkość – ale otrzymacie ją tylko wtedy, gdy bardzo dokładnie zastosujecie się do przepisu. Najważniejsze wskazówki to temperatura pokojowa składników, pieczenie bez termoobiegu z parą wodną oraz dobrze ubite, a następnie delikatnie wmieszane białka.
Spód do sernika (duża blacha):
- 125 g masła
- 2 czubate szklanki mąki pszennej (300 g)
- 4 łyżki cukru pudru
- 1 całe jajko
- 1 żółtko
- szczypta soli
Sernik klasyczny:
-
1 kg pół-tłustego twarogu (ewentualnie sera z wiaderka*)
- 10 jaj – najlepiej ekologicznych, wiejskich
- 1,5 szklanki cukru
- 400 ml śmietany kremówki 30%
- 3 budynie śmietankowe bez cukru
- szczypta soli
Polewa czekoladowa:
- 75 g masła
- 4 łyżki gęstej śmietany (np.18%)
- 3 łyżki gorzkiego kakao
- 1/2 szklanki cukru
Spód sernika: Ze wszystkich składników na spód zagniatamy kruche ciasto (białka pozostałego po żółtku nie wyrzucamy). Ja po prostu wszystkie składniki wkładam do malaksera i pulsacyjnie łączę w okruchy. Dużą blachę wykładamy papierem do pieczenia (piekę w 30 x 36 cm, może być też 40 x 25 i podobne). Dno wylepiamy ciastem. Wkładamy do lodówki na co najmniej 15-20 minut, aby przed pieczeniem ciasto się schłodziło. Po tym czasie podpiekamy spód przez 12-15 minut w 190°C, wyjmujemy i jeszcze gorący smarujemy białkiem za pomocą pędzelka. Następnie studzimy.
Sernik klasyczny: Najważniejsze to aby wszystkie składniki były w temperaturze pokojowej. Ser, śmietanę i jajka należy wyjąć z lodówki na kilka godzin przed pieczeniem. Twaróg w temperaturze pokojowej mielimy 3-krotnie przez maszynkę lub wygodniej – miksujemy za pomocą malaksera lub ręcznego blendera (sera z wiaderka nie potrzeba mielić/miksować).
Ser wkładamy do bardzo dużej miski i łączymy za pomocą miksera z żółtkami. Następnie powoli, cały czas miksując, dolewamy cienką strużką śmietanę oraz wsypujemy budynie. Miksujemy wszystko na jednolitą masę. Przygotowujemy piekarnik. Na samo dno piekarnika wkładamy największą, głęboką blachę od piekarnika i wlewamy w nią wrzątek z czajnika. Odrobinę wyżej wsuwamy kratkę na której pieczemy ciasto (czyli sernik będzie piekł się w dolnej części piekarnika, nie na środku). Nagrzewamy piekarnik do 165°C (koniecznie bez termoobiegu!). Podczas gdy piekarnik nabiera temperatury, kończymy sernik.
W drugiej misce ubijamy na sztywno białka ze szczyptą soli. Powoli dosypujemy cukier. Ubijamy, aż masa będzie lśniąca. Dodajemy 1/3 ubitych białek do masy serowej, mieszamy bardzo delikatnie do połączenia, dodajemy kolejną 1/3 porcji białek, mieszamy ponownie i dopiero dodajemy resztę białek. Przelewamy masę na ostygnięty spód. Wkładamy do wcześniej nagrzanego piekarnika z parującą wodą na dnie i pieczemy przez około 80-90 minut. Wyłączamy piekarnik, a po 5 minutach wkładamy w drzwiczki drewnianą łopatkę. Studzimy. Sernik delikatnie opadnie, ale nie poniżej poziomu do którego był wlewany.
Polewa czekoladowa: Wszystkie składniki polewy umieszczamy w rondelku i podgrzewamy co jakiś czas mieszając. Polewa powinna się niemal zagotować, potem zdejmujemy ją z ognia i lekko przestudzamy. Rozsmarowujemy na zimnym serniku. Przed podaniem sernik klasyczny musi być dobrze schłodzony w lodówce.
* Ser z wiaderka musi być bardzo gęsty – po wyjęciu z opakowania musi trzymać kształt nawet jak osiągnie temperaturę pokojową – jeśli zacznie się rozpływać to znaczy, że jest kiepskiej jakości i nie nadaje się na dobry sernik (te wymagania spełnia wiaderko z Piątnicy). Najpewniejszy jest jednak własnoręcznie zmielony ser.
Kwintesencja najlepszego sernika – dużo masy serowej, mało spodu i jeszcze ta polewa czekoladowa! 🙂 Nie dziwię się, że zachwycił. 😉
Serniki zajmują pierwsze miejsce spośród moich ulubionych ciast. Doskonały jest Twój sernik. Pięknie wyrośnięty, z równą powierzchnią i cudną polewą. Pyszności 🙂
Tradycyjny, piękny i z pewnością pyszny sernik 🙂 Idealny na święta 🙂
No i taki sernik to ja lubię. Duży, smaczny, o wspaniałym wyglądzie. Dobry zarówno dla gości, jak i dla domowników. U mnie w domu zawsze schodzą serniki- niemalże od ręki- po prostu wszyscy bardzo je lubimy. A taki przepis doskonale się nadaje dla łasuchów 🙂 Zapisuję go, jak wiele z Twoich przepisów, bo są kuszące, smaczne i sprawdzone. Pozdrawiam cieplutko.
Megly (megly.pl)
idealny! o takim właśnie marzę :-))) muszę go upiec!
Mniam wspaniały serniczek!!
Ojacie, ależ sernik! Wiesz, jak uwielbiam serniki. Genialny, muszę go mieć 😉
Takie serniki lubię najbardziej – z dużą ilością masy serowej 🙂
Taki sernik jest najlepszy:) Każdemu smakuje.
Pyszności 🙂 kocham serniki 🙂 poproszę kawałeczek do kawki, dzisiaj paskudna pogoda, leje i leje 🙂
piekny sernik takie bardzo lubię, zresztą wszystkie ;))
Uwielbiam serniki z dużą ilością śmietany. Mnie się ona wydaje ważniejsza niż jajka:)
Wielka porcja ,pyszny.
Ideał! 🙂 U nas na Święta sernik też musi być upieczony na największej blaszce 🙂
Jest wspaniały! Taki puszysty, wysoki, jestem pewna, że smakuje po prostu doskonale 🙂
Piękny, wspaniały serniczek! Zjadłabym takie cudo bardzo chętnie.
Pozdrawiam 🙂
piękny, taki prosty, symetryczny, dla mnie idealny 🙂
No no, musiał być mega puszysty 😀
wspaniały sernik!
Cudeńko !!!
Taki sam serniczek tylko bez polewy degustowałem właśnie przez kilka ostatnich dni, pyyyycha !!!!
Wygląda wspaniale, na pewno tak też smakował:)
Przepysznie wyglada ! Znakomity.
PYCHA! 🙂
Wygląda idealnie 😀 Porywam do kawy na jutro 🙂
Wspaniały sernik, za takim tęsknię…
Klasyka w najlepszym wydaniu :)!!!
perfekcyjna kostka! a 12 jaj w serniku robi wrażenie 😉
O matko. Musiał być cudny. Ja uwielbiam serniki, ale Twój to już dekadencja.
czy ciasto piecze sie caly czas z ta blacha z woda ktora jest w piekarniku?
Tak, woda paruje i nawilża sernik
witaj 🙂 pyszny serniczek w sam raz na świąteczny stól..
Przepis idealny. Zrobiłam i wszyscy byli nim zachwyceni. Dzięki wielkie za niego!
Jest! Mam! Upiekłam! Udał się pięknie, stygnie teraz w ciszy nocnej:) Mini degustacja była- przepyszny! Zważywszy na późną porę- Małe i Duże śpią- Wigilii doczeka! Dziękując życzę Wesołych i Pysznych Świąt!
Wesołych Świąt! Dla Małych i Dużych 🙂
Cudowny,czarowny,lekki, zachwycajacy… Po prostu spelnienie marzen o doskonalym serniku!!! Na pewno tu jest? Juz biore kawalek i zaraz go zjem,mniam. Smak wspomnien z dziecinstwa!!!!
Wyrośnięty, wspaniały! 🙂
Mój sernik jest właśnie w piekarniku. Wyrósł dosyć spory, także blacha wygląda imponująco, trochę się zapadł na środku i popękał gdzieniegdzie, co może być przyczyną? Wszytko robiłam zgodnie z przepisem. Myślę, że na pewno będzie dobry, a na Święta duża blacha wystarczy dla całej rodzinki. Pozdrawiam
Sernik wyszedł wysmienity bliskim zasmakowal wyszedl idealny a dzis znow powracam by go zrobic po tak krotkim czasie 🙂 polecam jego puszystosc utrzumuje sie nawet do trzech dni ja dodalam pare dodatkow od siebie
Bardzo lubię puszyste i lekkie serniki i ten przepis brzmi tak zachęcająco że zamierzam upiec ten sernik. Mam tylko pytanie czy masa serowa nie jest zbyt delikatna żeby dodać do niej trochę kandyzowanej skórki pomarańczowej czy rodzynek? Moja rodzinka lubi serniki z bakaliami, Przy sernikach bardziej zbitych i mazistych nie mam problemu ale przy takich delikatnych i puszystych boję się że bakalie mogą być zbyt ciężkie; opadną na dno i popsują wizualny efekt.
Mój jest właśnie w piekarniku…zobaczymy jaki mi wyjdzie ☺jutro będzie degustacjaa☺nie mogę już się doczekać …wygląda przepysznie ☺pozdrawiami i dziekuje za wspaniały przepis. Joanna ☺
Może nie wyszło mi aż takie wysokie ale zwyczajnie niebo w gebie….☺
Cudowny przepis
Cudowny przepis 🙂 bardzo długo szukałam dobrego przepisu na dużą blachę. Mam jednak pytanie czy można dodać rodzynek? I najlepiej w którym momencie, na sam koniec czy może lepiej z ostatnią porcją białka i delikatnie wymieszać? I jeszcze jedno pytanko czy jak woda wyparuje to trzeba jej dolać? Chyba nie można otwierać piekarnika w trakcie pieczenia. Pozdrawiam gorąco na pewno po świętach zdam relacje 🙂
znaczy tak, na dno woda w blaszce, potem na szczeblu wyzej wkaldamy tę blachę z piekarnika ( nie mam kratki, mam litą blaszkę i na niej pieczemy sernik?
W przypadku, gdy nie mamy kratki, parujaca woda nie dostanie się do sernika przez litą blaszkę. Wtedy najlepiej blachę z sernikiem wstawić w większą i w tą większą nalać na dno wrzątek
Sernik rewelacja!
Tak wygląda przed konsumpcja:-)
🙂
Boski ^_^
Ten sernik piekłam w piątek wieczorem…dzis jest wtorek wieczór.. .nadal przepyszny…:-)
Czy do ciasta na spód sernika bie dodaje się proszku do pieczenia?
Czy może być ser tłusty?
Dziękuję z góry za odpowiedź.
Nie dodaje się – to kruchy spód. Może być tłusty, nie polecam natomiast chudego. Pozdrawiam!
Witam, czy w tym serniku duże jest ryzyko zakalca?Zawsze piekę swój sprawdzony sernik, ale ten wyglada tak fantastycznie, że chyba spróbuję go upiec. Czy dolna blaszka ma być pełna wrzątku, czy wystarczy w połowie?
Nie zdarzyło mi się, aby nie wyszedł. Dolna blaszka absolutnie nie musi być cała wypełniona, ważne aby woda ciągle parowała, czyli musi być jej co najmniej 2 cm.
Budyn wsypujemy jako proszek czy wcześniej przygotowany. Pytam się bo przepis pisze o wsypaniu budyniu.
Proszek 🙂
Będę właśnie wkładać do pica ten puszysty sernik, wygląda to świetnie. Zobaczymy co z tego wyrośnie. Piekę go dla mamy z okazji imienin. Bardzo podobają mi się Pani przepisy na pewno skorzystam nie raz. Pozdrawiam.
Czy może być śmietanka 36.%?
Można do masy serowej dodać rodzynki czy kandyzowaną pomarańczę?Nie opadnie?Próbowała Pani testować z „dodatkami”?:-)
Dziś zrobiłam Pani sernik. Wygląda cudownie, wysoki, równiutki… Właśnie stygnie
Mnie po 90 minutach w 165 stopniach niedopiekł się spód masy serowej
Cholerka nie doczytałam przypisu co do sera z wiaderka, co się stanie jeżeli jest taki o gęstości jogurtu naturalnego? Bo piecze mi się już od godzinki i jak na razie moim jedynym zmartwieniem jest to, że się nazbyt rumieni. Smakuje dobrze, pachnie dobrze, wszystko wydaje się działać..
Podbijam to co u Zofii, surowy przy zetknięciu z dołem. Niestety sam spód też mi wyszedł za grubo
Czy na spód mogę używać rozkruszone herbatniki z masłem?
Można 🙂 ja tak zawsze robię.
I po raz setny się cudnie udał, ale ja robię bez spodu. Ludzie za nim szaleją! Wesołych Świąt Pani Natalio!
Zapomniałam dodać zdjęcie:)
Dziękuję Aga za komentarz i zdjęcie! Ale cieszę się, że sernik smakuje :)))) wszystkiego dobrego!
Czy mogę dodać do sernika białą czekoladę ? Jeśli tak, to w jakiej ilości ?
Można – ok. 200 g i zmniejszamy wtedy ilość cukru do 1 szklanki
A czy konieczne jest napełnianie blaszki wodą?czy bez tego sernik wyjdzie?
Witam
Czy dodajemy zwykły cukwi r kryształ czy cukier puder ?
Zwykły kryształ lub drobny do wypieków (nie puder)
Witam!
Szybkie pytanie ponieważ właśnie robię sernik
Budyń w proszku o wadze 64g czy mniejszy?
Witam!
Szybkie pytanie ponieważ właśnie robię sernik
Jaki Budyń w proszku o wadze 64g czy mniejszy?
Pilne
Standardowy – 30-40 g, duże wystarczą dwa
Jeśli mam piekarnik parowy, ale wtedy jest opcja tylko z termoobiegiem, to jaka temperaturę? I czy coś się stanie jeśli spód włączyłam bez pary? Piekę pierwszy raz i się boję że może nie wyjść.
Najlepiej ustawić po prostu grzanie góra-dół. Jeśli jest tylko opcja termoobiegu to nastawiamy na 150 stopni
Wyrósł wysoki, ale niestety nie polubiliśmy się, jest dość suchy i kruszy się. Jednak wolę jak sernik ma zwarta konsystencję
Mega przepis właśnie się piecze. Dzieci nie chcą spać bo czekają na sernik
Widzę,że sernik robi furorę od 2014 roku zamierzam jutro piec, czy mogę dodać rodzynki ? Jeśli tak to ile ? Pozdrawiam
Witam. Mój się właśnie piecze ale pęka
Sernik palce lizać, leciutki przepyszny
Dlaczego kruchy spod oddziela mi się od masy serowej 🙁 ? Już drugi raz mi się tak zrobiło. Niemniej jednak sernik wychodzi obłędny, tak puchatego jeszcze nigdy nie miałam. Rozpływa się w ustach
Cześć, czy do masy serowej można dodać mascarpone? Mam jedno zalegające w lodówce, któremu zaraz kończy się data
Można, śmiało