Marmolada różanopodobna to nadzienie chyba z 90% pączków w Polsce (*nie poparte żadnymi badaniami). Niestety za piękną nazwą „z różą” stoi jedynie aromat. Prawdziwą konfiturą różaną pączków nadziewać się nie opłaca, nie każdemu też odpowiada ich intensywny smak. Więc czym nadziewać? Jeśli ma być tradycyjnie, świetnie się sprawdzą powidła śliwkowe – szczególnie te domowe, bezcukrowe. A jeśli po prostu chcemy zjeść dobre pączki – nadziejmy je czym chcemy! Ja za dżemorami nie przepadam, więc wybieram częściej popularne ostatnio pączki o smaku adwokata, pistacji czy słonego karmelu. W tym roku wahałam się czy upiec w okolicy Tłustego Czwartku właśnie pączki, czy moje ukochane jagodzianki. Miłość do jagodzianek chyba zwyciężyła, bo wyjęłam z zamrażarki ostatnią porcję mrożonych jagód. Gdy tak się rozmrażały, uświadomiłam sobie, że jedno nie wyklucza drugiego. I tak nadziałam pączki z jagodami. Okazało się, że to wybór idealny. Jagopączki wchodzą do mojego menu na stałe. Do podstawowego ciasta na pączki zawsze używam samych żółtek. Ich sekretem jest także niewielki dodatek kremówki – są puszyste, delikatne, wilgotne i długo zachowują świeżość. Oczywiście można nadziewać je dowolnie!

Pączki z jagodami - jagodowePączki z jagodami (16 sztuk):

  • 600 g mąki pszennej typ 450-550 (ok. 3 i ¾ szklanki)
  • 6 żółtek dużych jaj
  • 30 g świeżych drożdży (+ 3 łyżki mleka i 1 łyżka mąki na zaczyn)
  • ¾ szklanki mleka (190 ml)
  • ⅓ szklanki śmietanki 30% (80 ml)
  • ⅓ kostki masła (70 g)
  • ⅓ szklanki drobnego cukru do wypieków
  • 1 łyżka spirytusu lub mocnego alkoholu
  • ok. 1 – 1,5 litra oleju rzepakowego, kokosowego lub smalcu (lub pół na pół)

Nadzienie jagodowe:

  • 500-600 g jagód (świeżych lub rozmrożonych i odciekniętych na sitku)
  • 1 czubata łyżka mąki/skrobii ziemniaczanej
  • 3 łyżki cukru z wanilią
  • lukier: 1 szklanka cukru pudru, sok z cytryny
  • do posypania – płatki migdałowe

Przygotowujemy rozczyn z drożdży. Rozcieramy je w szklance wraz z trzema łyżkami mleka i łyżką mąki na jednolitą pastę. Zostawiamy do podwojenia objętości. W tym czasie do dużej misy (np. miksera) wsypujemy mąkę, drobny cukier, dolewamy kremówkę i dodajemy żółtka. Masło rozpuszczamy i do gorącego dodajemy zimne mleko – mieszania będzie lekko ciepła – taką wlewamy do misy. Wraz z wyrośniętymi drożdżami zagniatamy na jednolite ciasto (można ręcznie – ok. 10 minut lub hakiem miksera przez ok. 5 minut). W trakcie wyrabiania dodajemy alkohol (nie pomijamy, pączki dzięki niemu nie chłoną tłuszczu). Zostawiamy w ciepłym miejscu, nakryte ściereczką na ok. 1,5-2 godziny do wyrośnięcia (ja rozgrzewam piekarnik do 45ºC, wyłączam, lekko uchylam i wstawiam tam misę z ciastem. Po tym czasie ciasto uderzamy w celu odgazowania i dzielimy na 16 jednakowych części (u mnie każda miała ok. 72-74 g). Przygotowujemy nadzienie.

Do jagód w temperaturze pokojowej dodajemy cukier z wanilią i mąkę ziemniaczaną. Mieszamy delikatnie, aby nie uszkodzić owoców. Każdy kawałek ciasta dokładnie rozpłaszczamy w dłoniach wsypujemy na środek pełną łyżkę jagód i bardzo dokładnie wlepiamy brzegi formując okrągłą bułeczkę. Odkładamy na podsypany mąką papier do pieczenia łączeniem do dołu. Gdy ulepimy już wszystkie pączki, zostawiamy je w ciepłym miejscu na 30-40 minut do wyrośnięcia. W garnku lub wysokiej patelni rozgrzewamy olej do 180°C (najlepiej mierzyć termometrem cukierniczym, jeśli go nie mamy – najlepiej wrzucić kawałek chleba na tłuszcz – gdy zaczną iść bąbelki i chleb zacznie się powoli rumienić temperatura jest odpowiednia). Pączki delikatnie przekładamy do oleju łyżką cedzakową (ja smażyłam w czterech partiach) i smażymy po ok. 2 minuty z każdej strony (wystarczy dotknąć delikatnie patyczkiem, aby się przekręciły). Po usmażeniu odsączamy na ręczniku papierowym. Na końcu przygotowujemy lukier. Do cukru pudru dodajemy powoli sok z cytryny, cały czas mieszając. Dodajemy tyle soku, aby uzyskać leistą, ale nie zupełnie rzadką konsystencję. Smarujemy wierzch ciepłych pączków lukrem i od razu posypujemy płatkami migdałowymi. Przechowujmy w temperaturze pokojowej.

Pączki z jagodami - jagodowe z lukrem

Pączki z jagodami

 

FavoriteLoadingDodaj przepis do ulubionych
Pamiętaj, aby pochwalić się swoimi potrawami i wypiekami wg przepisów z bloga, wstawiając zdjęcie w komentarzu poniżej. Będzie mi też bardzo miło jak zaobserwujesz mojego bloga na Instagramie i na Facebooku - każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!