Co zrobić, aby polędwiczki wieprzowe były miękkie i soczyste? Przede wszystkim krótka obróbka termiczna! Wystarczy je obsmażyć i do piekarnika na 15 minut. Odpowiednio doprawiony sos także zrobi robotę. Świetnie sprawdzi się grzybowy (np. borowikowy, kurkowy, pieczarkowy) czy z nutą alkoholu (np. koniakowy). Ja tym razem postawiłam na aromatyczny sos z suszonych pomidorów z dodatkiem wędzonej papryki – ma mocny, aromatyczny smak i doskonale pasuje do polędwiczek. Danie podałam z pieczonymi ziemniakami i zielonymi szparagami – można je robić równocześnie z mięsem, pamiętając aby wcześniej podgotować i wstawić jako pierwsze ziemniaki. Świetnie sprawdzi się też gotowana fasolka szparagowa.
Miękkie i soczyste polędwiczki wieprzowe:
- 1 duża polędwiczka wieprzowa (ok. 60 dkg)
- 2 ząbki czosnku
- 4 łyżki oleju ze słoika suszonych pomidorów
- ½ szklanki suszonych pomidorów ze słoika (ok. 80 g)
- ½ szklanki śmietanki 18% lub 30%
- ½ łyżeczki słodkiej, wędzonej papryki
- ½ łyżeczki oregano
- do wyboru ulubiona przyprawa: tymianek, rozmaryn, czosnek niedźwiedzi lub zioła prowansalskie
- sól morska
- świeżo mielony pieprz
- do podania: pieczone ziemniaki (pasują też gotowane oraz np. kasza bulgur)
- do podania: zielone warzywa – np. szparagi, fasolka szparagowa, brokuły
Jeśli do polędwiczek podajemy pieczone ziemniaki obieramy je, myjemy, kroimy w grube frytki i obgotowujemy przez 12 minut w osolonym wrzątku. Odlewamy wodę, dodajemy 2 łyżki oleju (np.: z suszonych pomidorów), przyprawy (u mnie sól, papryka słodka, granulowany czosnek) mieszamy i wstawiamy na około pół godziny do piekarnika nagrzanego do 200°C (góra-dół, bez termoobiegu).
Przygotowujemy sos – suszone pomidory rozdrabniamy w malakserze lub blenderze (ewentualnie siekamy drobno nożem i rozcieramy). Dodajemy śmietankę, pół łyżeczki wędzonej papryki, pół łyżeczki oregano i pół łyżeczki tymianku, rozmarynu czy czosnku niedźwiedziego. Dodajemy jeszcze szczyptę soli oraz pieprzu i mieszamy. Polędwiczkę oczyszczamy z błon. Posypujemy solą, pieprzem i ulubionym suszonym ziołem lub mieszanką (u mnie tymianek i czosnek niedźwiedzi). Wyciskamy dwa ząbki czosnku i wcieramy w polędwiczkę. Przekrawamy na środku na dwa kawałki (będzie łatwiej obsmażać). Piekarnik nagrzewamy do 200°C góra-dół, bez termoobiegu (jeśli pieczemy ziemniaki to już to mamy). Na 4 łyżkach silnie rozgrzanego oleju obsmażamy polędwiczkę z każdej strony do zarumienienia (1-2 minuty). Wkładamy do piekarnika na 10 minut (ja dołożyłam ją po ok. 30 minutach pieczenia ziemniaków). Gdy chcemy upiec szparagi, łamiemy zdrewniałe końce, smarujemy oliwą i dokładamy do polędwiczki. Po 10 minutach pieczenia polędwiczkę wyjmujemy i od razu (trzymając szczypcami) kroimy na 2-3 cm kawałki. Przekładamy z powrotem do piekarnika polewamy sosem (ja przełożyłam na folii) i pieczemy jeszcze 5 minut. Po tym czasie polędwiczka, ziemniaki i szparagi powinny być gotowe – przekładamy na talerze i od razu podajemy.
Super danie 😉
Proste i pyszne – to lubię 🙂 Dzięki za pomysł!
Naprawdę smaczne danie. Najlepsze są szparagi. Mniam Mniam. Z pewnością rozejrzę się po blogu w poszukiwaniu innych smakowitości. Z chęcią polecę ten blog znajomym.
Uwielbiam szparagi i pieczone ziemniaczki. Przepis zapamiętałam i z pewnością wykorzystam w najbliższy weekend. Polecę ten blog znajomym.
Czy te szparagi czymś doprawiamy , czy takie tylko podgotowane pieczemy?
Ależ to pięknie wygląda!!!
Czy to ma być słodka śmietanka?
Tak
Polędwiczkę przygotowałam wg tego przepisu. Jedyna różnica jest taka, że piekłam w Airfryerze. Przepis rewelacja! Sos doskonały. Całe danie palce lizać. Oboje z mężem byliśmy zachwyceni. Dziękuję za przepis. Chętnie poszukam innych przepisów na obiad.