Kluski śląskieZrobiłam kluski śląskie w dokładnie taki sposób, jak robiła kiedyś moja babcia. Podzieliłam ugotowane ziemniaki na cztery części – jedną wyjęłam, uzupełniłam mąką i wsadziłam z powrotem wyjętą część. Dodałam jajko i sól. Króciutko wyrobiłam, ukształtowałam kluski, ugotowałam… i? I kluski śląskie wyszły idealnie! Były miękkie, delikatne i ani trochę ciągnące czy gumowate. Nie rozpadały się podczas gotowania. Cały sekret polega właśnie na odpowiedniej proporcji mąki i krótkim wyrabianiu. Razem z mięsem, sosem i surówką powstał pyszny domowy obiad. Kluski i sos to zawsze świetna sprawa – takie danie każdemu kojarzy się z najsmaczniejszymi obiadami u babci. Jeśli lubicie kluski śląskie, zachęcam Was do przygotowywania ich samodzielnie – te kupne w niczym nie przypominają mięciutkich, domowych kluseczek. Pamiętajcie tylko o kupnie odpowiednich ziemniaków – koniecznie musza być mączyste (typ C) – zawierają dużo skrobi, dzięki czemu nie potrzebują wiele mąki i nie rozpadają się podczas gotowania. Jeśli przekroicie ziemniaka na pół, potrzecie połówki i się skleją to ziemniaki powinny być odpowiednie – jeśli pokaże się woda, to lepsze będą na sałatkę lub zapiekankę.

Kluski śląskie:

  • 1 – 1,5 kg ziemniaków (najlepiej mączyste, typ C)
  • 1 jajko
  • mąka ziemniaczana (ilość zależna od ziemniaków: patrz przepis)
  • sól morska

Kluski śląskieZiemniaki obieramy, dzielimy na mniejsze części – jeśli są duże i gotujemy w osolonym wrzątku do miękkości (ok. 20 minut). Wodę odlewamy i jeszcze gorące ziemniaki przeciskamy przez praskę (można też dokładnie rozgnieść tłuczkiem).

Ziemniaki w misce lub garnku ugniatamy i palcem rysujemy krzyż dzielący je na cztery równe części. Jedną część wyjmujemy i otrzymane puste miejsce zapełniamy mąką ziemniaczaną. Wkładamy wyjętą część, dodajemy jajko, ok. pół łyżeczki soli i krótko wyrabiamy gorące ciasto na jednolitą masę (uwaga, parzy!). Wyrabiamy tylko do połączenia się ziemniaków z mąką – nie dłużej. Gotowe ciasto dzielimy na 4 części. Z każdej toczymy otwartą dłonią wałek na blacie lub stolnicy podsypanej mąką (podsypywać można także mąką pszenną). Każdy wałek dzielimy na mniejsze części, a następnie toczymy z nich kulki, które delikatnie spłaszczamy dłonią, dzięki czemu uzyskamy kształt okrągłych klusek. Dłonie podsypujemy mąką i w każdej klusce robimy wgłębienie kciukiem – otrzymamy miejsce na sos. Tak przygotowane kluski delikatnie wrzucamy na osolony wrzątek (woda ma lekko pyrkać, a nie mocno się gotować). Gotujemy ok. 1,5 – 2 minuty od wypłynięcia. Z nieco ponad 1 kg ziemniaków wyszło mi 30 klusek.

Jeśli chodzi o proporcje, to w przypadku większej ilości ziemniaków (np. jeśli robimy kluski z ok. 2-3 kg) – dodajemy wtedy nie jedno, a dwa jajka i ciut więcej soli. Kluski śląskie najlepiej podawać jako dodatek do mięsa w sosie lub jako samodzielne danie np. z cebulą i skwareczkami lub sosem grzybowym.

Kluski śląskie

FavoriteLoadingDodaj przepis do ulubionych
Pamiętaj, aby pochwalić się swoimi potrawami i wypiekami wg przepisów z bloga, wstawiając zdjęcie w komentarzu poniżej. Będzie mi też bardzo miło jak zaobserwujesz mojego bloga na Instagramie i na Facebooku - każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!