Dżem truskawkowyDżem truskawkowy zrobiłam z połowy porcji, gdy tylko pojawiły się pierwsze, polskie truskawki. Od razu zjedliśmy go wraz z naleśnikami. Gdy truskawki staniały przygotowaliśmy zapasy na zimę. Taki dżem świetnie nadaje się do wypieków – np. przełożenia ciasteczek lub tortu. Warto go zjeść do naleśników, pankejków, placuszków lub chałki. Pamiętajmy tylko, że do dżemu nie nadają się każde owoce – trzeba wybrać te dojrzałe, słodkie i nieuszkodzone. Gdy wybierzemy truskawki twarde i niedojrzałe – dżem może się przypalać i nie będzie odpowiednio słodki. W tym roku dżem truskawkowy zrobiłam z dodatkiem wanilii – świetnie pasuje do truskawek. Jeśli nie macie wanilii w laskach, można użyć do dżemu 1 łyżeczkę pasty lub 1-2 łyżki ekstraktu albo pominąć ten smakowy dodatek.

Dżem truskawkowy:

  • 2,5 kg truskawek – słodkich i dojrzałych
  • 0,5 kg cukru
  • ziarenka z jednej laski wanilii
  • sok z połowy cytryny

Truskawki myjemy i pozbawiamy szypułek. Kroimy na połówki lub ćwiartki (jeśli chcemy dżem z kawałkami owoców, truskawki dajemy w całości – i tak w większości się rozpadną), wsypujemy do garnka o grubym dnie i zasypujemy połową cukru. Odstawiamy na 2 godziny. Truskawki puszczą sok – połowę odlewamy (nie więcej, bo w soku jest dużo smaku). Wstawiamy garnek na palnik i dodajemy pozostały cukier, sok z cytryny oraz ziarenka wyskrobane z laski wanilii. Zagotowujemy, a następnie podgrzewamy bez przykrycia na małym ogniu. Dżem gotujemy, co jakiś czas mieszając, przez około 2-3 godziny w zależności od soczystości truskawek. Dżem ściemnieje i zgęstnieje. Nie zapomnijmy o nim, bo w przypadku kiepskiego garnka może się przypalić od dna, gdy nie będziemy mieszać. Wyjdą ok. 2 duże słoiki lub 4 małe. Dżem truskawkowy można przechowywać ok. 2-3 tygodnie w lodówce.

Jeśli dżem chcemy zachować na dłużej to:

W przypadku słoików i zamykanych wecków: słoiki i nakrętki przelewamy dokładnie wrzątkiem (muszą być wyparzone) – wlewamy wrzący dżem do słoików, zakręcamy (w rękawicach, ryzyko poparzenia!) i ustawiamy na ściereczce nakrętką do dołu (wecków na klipsy nie przekręcamy). Wszystkie słoiki przykrywamy grubym kocem/pierzyną i zostawiamy do całkowitego ostudzenia na kilkanaście godzin. Wieczko się zassa. Tak przygotowanego dżemu nie pasteryzuję, ale jeśli chcecie przechowywać dżem dłużej niż pół roku, można to zrobić dla pewności (słoiki gotuje się we wrzątku przez 15 minut; na dno garnka kładziemy ściereczkę, a słoiki nie mogą się dotykać). U mnie nie było takiej potrzeby.

Dżem truskawkowy

FavoriteLoadingDodaj przepis do ulubionych
Pamiętaj, aby pochwalić się swoimi potrawami i wypiekami wg przepisów z bloga, wstawiając zdjęcie w komentarzu poniżej. Będzie mi też bardzo miło jak zaobserwujesz mojego bloga na Instagramie i na Facebooku - każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!