Mięsny obiad jem zazwyczaj raz, czasem dwa w tygodniu. Latem mięsna dieta mi zdecydowanie nie sprzyja, dlatego na stole pojawiają się u mnie obiady warzywne i rybne – wybaczcie więc, że mało ostatnio tu przepisów na wołowinę czy też kurczaka. Ryba kojarzy się z nudą, ale wcale tak nie musi być. Ten prosty patent na białą rybę w sosie cytrynowym jest tego przykładem. Można podać ją z ryżem czy kaszą, a jako dodatek – wybrać Waszą ulubioną surówkę. Ja skusiłam się na białą kapustę, którą kocham za chrupkość (też lubicie rzeczy, które chrupią? :)) Cytrynowy dorsz jest bardzo delikatny – jego smak świetnie podkręcają słone kapary i orzeźwiający sos.
Dorsz cytrynowy z kaparami:
- 2-4 porcje grubego, świeżego filetu z dorsza (świetnie sprawdzi się też halibut)
- 2 cebule szalotki (lub dymki – białe części)
- 2 łyżki masła
- 1/2 szklanki śmietanki kremówki 30%
- 1 czubata łyżeczka musztardy dijon
- 1/2 łyżeczki kurkumy
- 1/2 łyżeczki tymianku
- skórka otarta z cytryny
- 2 łyżki soku z cytryny
- maleńka szczypta szafranu (opcjonalnie, jeśli posiadacie)
- 1 czubata łyżka mini kaparów
- 1/2 łyżeczki pieprzu cytrynowego
- sól, pieprz – do smaku
- ryż do podania (u mnie jaśminowy)
Surówka koperkowa z białej kapusty:
- pół główki białej kapusty
- 6 łyżek posiekanego koperku
- 4 spore ogórki gruntowe
- 1 łyżka oleju
- 1 czubata łyżka majonezu
- 1 czubata łyżeczka musztardy dijon
- 1 łyżeczka płynnego miodu
- sól, świeżo mielony pieprz do smaku
Ryba cytrynowa (ryba w sosie cytrynowym): Filety z dorsza (lub innej ryby) posypujemy solą i pieprzem cytrynowym z obu stron. Odkładamy. Piekarnik nagrzewamy do 200°C (góra-dół). Szalotki obieramy i kroimy w drobną kostkę. Na patelni rozgrzewamy masło i wrzucamy pokrojone szalotki. Gdy się zeszklą, dodajemy śmietankę, sok z cytryny, musztardę, kurkumę, szafran (jeśli używacie) oraz tymianek. Mieszamy i dorzucamy odsączone z zalewy kapary. Lekko solimy do smaku. Przelewamy do niedużego naczynia żaroodpornego. Na wierzchu gorącego sosu układamy rybę i wstawiamy do nagrzanego piekarnika na ok. 12-13 minut. Po upieczeniu można przybrać np. koperkiem. Podajemy np. z ryżem, pęczakiem czy kuskusem. U mnie do ryby podałam surówkę z kapusty i koperku.
Surówka koperkowa z białej kapusty: Z kapusty usuwamy zewnętrzne liście, wycinamy głąb i kroimy na ćwiartki (będziemy potrzebować dwóch ćwiartek). Kroimy w paseczki lub szatkujemy na mandolinie czy używając odpowiedniej końcówki malaksera. Solimy, mocno gnieciemy rękami i odstawiamy na 10-15 minut. Ogórki obieramy i ścieramy na tarce jarzynowej – lekko solimy i także odstawiamy. W tym czasie koperek drobno siekamy i przygotowujemy sos. Mieszamy ze sobą olej, majonez (nie ma go dużo, ale nadaje charakterystyczny smak), musztardę dijon i miód. Gdy składniki sosu się połączą, dodajemy szczyptę soli i pieprzu. Kapustę i ogórki odciskamy dłońmi z nadmiaru wody. Łączymy ze sobą w misce. Dodajemy koperek i sos. Dokładnie mieszamy.
w takim zestawieniu nie jadłam
Dorsz jest gatunkiem zagrożonym, jest silnie przełowiony, do tego nie służą mu zmiany klimatu. Może by było lepiej przy tej świadomości nie promować jego konsumpcji?
Dorsza bałtyckiego to już nie spotkałam latami (i dobrze nie tylko ze względu na przełowienie, ale na zanieczyszczenia – ryby z Bałtyku nie są polecane). Za to dorsz czarny i atlantycki wg WWF może być spożywany – warto zwrócić uwagę na certyfikat zrównoważonego połowu – pisałam o tym w jednym z postów
Zjadałbym coś takiego 🙂
zrobiłam dzisiaj na obiad nie dałam kaparów, bo nie miałam. Wyszedł przepyszny. Soczysta surówka, (nie odcisnelam soku i rozpływające się ryba. Uczta dla podniebienia
Nie lubie ryby i nie umiem jej robić. Ale moje dzieci nie jedzą mięsa, więc kiedy przychodzą na obiad muszę kombinować dania bezmięsne. Ten przepis jest nieskomplikowany i wygląda smakowicie, więc spróbuję zrobic taką rybkę na niedzielny obiad.