Budyń jaglany - nowINKA na zdrowe śniadanieBudyń jaglany to jedno z moich ulubionych śniadań. Od niedawna. Kiedyś śniadanie kojarzyło mi się jedynie z kanapkami, jajecznicą na maśle lub słodką drożdżówką. Gdy nastąpiła moda na koktajle, owsianki i inne zdrowe nowinki, podchodziłam do niej nieco sceptycznie. Do czasu, aż w mojej kuchni na dobre zagościła kasza jaglana – najzdrowsza z kasz. Okazało się, że doskonale sprawdza się w wersji na słodko. Budyń „czekoladowy” z kaszy jaglanej nie jest dosładzany cukrem – słodzimy go jedynie daktylami, a niepowtarzalnego charakteru nadaje mu kakao i zbożowa kawa INKA, która nie tylko podkreśla smak, ale jest dodatkowym źródłem błonnika. Do tego pełne witamin świeże owoce, odżywcze orzechy i otrzymujemy śniadanie, które jest nie tylko zdrowe, ale też doskonale smakuje i syci na bardzo długo.

Budyń jaglany (2 duże lub 3 małe porcje):

  • 1/2 szklanki kaszy jaglanej (najlepiej ekologicznej)
  • ok. 20 dużych lub 25 małych suszonych daktyli
  • 3 szklanki mleka sojowego waniliowego (lub migdałowego albo krowiego)
  • 1 łyżka oleju kokosowego (lub masła albo pomijamy)
  • 1 łyżka gorzkiego kakao (lub karobu)
  • 1 łyżka kawy zbożowej (u mnie INKA klasyczna)
  • dowolne świeże owoce: np. maliny, borówki, banany
  • dowolne siekane orzechy: np. migdały, orzechy laskowe
  • opcjonalnie dla ozdoby: jadalne kwiaty, wiórki kokosowe

Kaszę jaglaną wsypujemy do suchego garnka i stawiamy na ogień. Prażymy – często potrząsając, aż kasza zacznie ładnie pachnieć i wydawać ciche dźwięki pękania. Przesypujemy ją wtedy na sitko i przelewamy wrzątkiem z czajnika. Dzięki temu straci goryczkę. Do garnka, w którym prażyliśmy kaszę, wlewamy mleko i wsypujemy przelaną wrzątkiem kaszę jaglaną. Wrzucamy daktyle (jeśli mają pestki, należy je wcześniej wyjąć), dodajemy olej kokosowy, kawę INKĘ i kakao. Gotujemy ok. 15 minut lub do czasu, aż kasza będzie miękka. Wtedy zestawiamy ją z ognia i ręcznym blenderem miksujemy na gładko. Przelewamy do miseczek i ozdabiamy świeżymi owocami oraz bakaliami. Taki budyń możemy jeść na ciepło i na zimno.

Co znalazło się na moim budyniu jaglanym? Maliny, borówki, miechunka, siekane migdały, wiórki kokosowe i jadalne kwiaty – uczta nie tylko dla żołądka, ale i dla oczu!

Budyń jaglany - nowINKA na zdrowe śniadanie

Budyń jaglany - nowINKA na zdrowe śniadanie

Budyń jaglany - nowINKA na zdrowe śniadanie

 Wpis zawiera lokowanie produktu
FavoriteLoadingDodaj przepis do ulubionych
Pamiętaj, aby pochwalić się swoimi potrawami i wypiekami wg przepisów z bloga, wstawiając zdjęcie w komentarzu poniżej. Będzie mi też bardzo miło jak zaobserwujesz mojego bloga na Instagramie i na Facebooku - każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!