Bostock to kanapka na słodko – najlepsza z delikatnej brioszki lub chałki i, co ważne – niekoniecznie świeżej – to idealny przepis „zero waste”. Jeśli kupiliście chałkę, a na drugi dzień jest lekko czerstwa, to posmarowana masełkiem może nie być najlepsza, ale za to na bostocka będzie idealna. Oryginalnie bostocki podaje się z kremem migdałowym (frangipane; wystarczy orzechy zastąpić migdałami), ale najsmaczniejsze moim zdaniem są jednak z orzechami włoskimi, przełamane kwaśnym posmakiem konfitury z czarnej porzeczki (to połączenie odkryłam w jednej z ulubionych piekarni – „Rano”). Robi się je bajecznie prosto (przynajmniej w moim uproszczonym przepisie bez syropu cukrowego) i powiem Wam, że są świetne nie tylko na śniadanie, ale także jako deser. W tamtym roku, przygotowałam całą blachę z podwójnej porcji i podałam swoim gościom – smakowały tak bardzo, że każdy zjadł po kilka, a resztki zabrano do domu. Stwierdzono, że są lepsze niż ciasto. Potem robiłam je jeszcze kilka razy i nigdy nie dotrwały do zrobienia zdjęcia. A zatem – coś musi w nich być!

Bostocki z orzechami włoskimiBostocki z orzechami włoskimi:

  • 1 chałka lub brioszka lub ciasto drożdżowe (ok. 8-9 kawałków, u mnie prostokątna chałka)
  • 1 szklanka orzechów włoskich – ok. 120 g (lub migdałów – taką wersję z migdałami polecam  na czerstwych croissantach)
  • 100 g miękkiego masła
  • 1/2 szklanki cukru pudru (można mniej) + do posypania
  • 2 ekologiczne jajka
  • 1 szklanka soku pomarańczowego
  • kwaskowa konfitura z czarnej porzeczki (lub np.: malin, szczególnie jeśli używamy migdałów)
  • płatki migdałowe do posypania

Chałkę/broszkę/drożdżówkę kroimy na grube plastry. Orzechy włoskie mielimy w malakserze na proszek. Dodajemy jajka, miękkie masło i cukier puder (jeśli deser jest dla dorosłych, możecie dołożyć łyżkę brandy!). Ponownie miksujemy do uzyskania jednolitej masy. Piekarnik nagrzewamy do 180°C. Kromki chałki na bardzo krótko zamaczamy w soku pomarańczowym – wkładamy i od razu wyjmujemy. Świeżą chałkę – lepiej z jednej, czerstwą możemy z obu stron. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wierzch cienko smarujemy kwaskową konfiturą. Następnie nakładamy po ok. 2 łyżki masy orzechowej. Posypujemy płatkami migdałowymi. Wstawiamy do piekarnika i zapiekamy ok. 30 minut. Przed podaniem posypujemy cukrem pudrem. Najlepiej smakują jeszcze ciepłe – nawet gdy zrobicie je wcześniej, przed podaniem warto podgrzać w piekarniku.

Bostocki z orzechami włoskimi - przygotowanie

Bostocki z orzechami włoskimi - krem

Bostocki z orzechami włoskimi - niebo w gębie

Bostocki z orzechami włoskimi - najlepsze

Bostocki z orzechami włoskimi - pyszne

Bostocki z orzechami włoskimi - najlepszy przepis

FavoriteLoadingDodaj przepis do ulubionych
Pamiętaj, aby pochwalić się swoimi potrawami i wypiekami wg przepisów z bloga, wstawiając zdjęcie w komentarzu poniżej. Będzie mi też bardzo miło jak zaobserwujesz mojego bloga na Instagramie i na Facebooku - każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!