Babka, która jest najbardziej sypka i piaskowa ze wszystkich babek jakie znam. W dodatku bezglutenowa – w smaku przypomina zwykłe ciasto i wiele osób nawet nie zorientuje się, że nie ma w niej mąki. Nie jest to typ babki wilgotnej, ale wcale to jej nie ujmuje – smakuje bardzo dobrze. Warto jednak uatrakcyjnić ją lukrem lub polewą.
Babka bezglutenowa:
- 5 średnich jajek
- 1 kostka masła (200g)
- ¾ szklanki cukru
- 1 i ½ szklanki mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia (bezglutenowego, jeśli potrzeba)
- opcjonalnie: kilka kropel ekstraktu cytrynowego lub skórka z otarta z dwóch cytryn
- opcjonalnie: łyżka kakao (bezglutenowego, jeśli potrzeba)
- opcjonalnie: lukier (2 łyżki soki z cytryny + ¾ szklanki cukru pudru + 2 łyżki maku)
- do wysypania blaszki: bułka tarta (bezglutenowa, jeśli potrzeba) lub mielone migdały
Formę od babki (najlepiej większą – ja piekłam w małej i zostało mi jeszcze dwie kokilki ciasta, które upiekłam – można zrobić podobnie i zostawić je do święconki) smarujemy masłem i wysypujemy albo bułką tartą, albo mąką pszenną (jeśli może być odrobinę glutenu) lub – mielonymi migdałami (gdy wysypiemy mąką ziemniaczaną to ciasto może przywierać).
Jajka ubijamy na dużych obrotach miksera wraz z cukrem. Robimy to dość długo – ok. 10 minut, jajka muszą potroić objętość i uzyskać stabilność. W międzyczasie rozpuszczamy masło – wciąż bardzo gorące, wlewamy cienkim strumieniem do jajek, nie przestawiając ubijać. Na końcu dodajemy mąkę ziemniaczaną wymieszaną z proszkiem i miksujemy na niskich obrotach miksera – tylko do połączenia. Możemy też dodać skórkę z cytryny lub ekstrakt/olejek. Przelewamy do formy (możemy zostawić ¼ masy w misce, dodać łyżkę kakao, wymieszać i dodać do pozostałej masy).
Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 160-170ºC i pieczemy przez około 50–60 minut. Studzimy 15 minut przy uchylonych drzwiczkach. Wyjmujemy z formy, gdy baba wystygnie. Możemy posypać ją cukrem pudrem lub polać lukrem cytrynowym (ja dodałam jeszcze mak).
Dobrze mieć taki przepis w zanadrzu 🙂
Czy można użyć tortownicy , bo nie cierpię babkowych foremek
Tak, można też w keksówce
Witam, a czy można dodać jakieś owoce?
Mogą puścić wodę i wyjdzie zakalec – lepiej suszone lub orzechy
szklanka jaka pojemność?
Szklanka w polskich przepisach ma standardowo 250 ml pojemności (chyba, że podano inaczej)