Syrop z pigwy + nalewkaSyrop z pigwy to smak mojego dzieciństwa. Jako dziecko codziennie piłam herbatę z dodatkiem pigwy – innej po prostu nie chciałam. Dziś pigwę, a właściwie pigwowca mało kto hoduje. Krzak jest mało atrakcyjny, a jej owoce – kwaśne i nienadające się bezpośrednio do spożycia. Ja jednak uważam, że warto ją zasadzić (owoce można też czasem kupić na targach). Nazywana polską cytryną pigwa ma mnóstwo witaminowych dobroci – zawiera między innymi magnez, wapń, fosfor, potas, żelazo, miedź, witaminy A, B i C. Największym jej atutem jest jednak wspaniały smak – który nas kusi gdy wąchamy owoc. Jak zrobić syrop z pigwy? Wydawać by się mogło, że prosto – potrzebujemy tylko pigwy i cukru. Przygotujmy się jednak na długie krojenie wyjątkowo twardych owoców (potrzeba trochę siły). Czeka nas za to nagroda – oprócz idealnego do herbaty syropu, możemy także łatwym sposobem otrzymać wspaniałą nalewkę.

Syrop z pigwy:

  • owoce pigwy (pigwowca japońskiego)
  • cukier

Nalewka z pigwy:

  • syrop z pigwy (pigwowca)
  • spirytus
  • wódka

Uwaga! W Polsce pigwa pigwie nie równa. Pigwowiec japoński, czyli polska pigwa to małe i kwaśne owoce rosnące na krzakach. Potocznie nazywamy pigwowca pigwą. To z niego robimy syrop i słynną Polską nalewkę z pigwy! Ostatnio można też łatwo kupić prawdziwą pigwę (owoce przypominają gruszki, można je kupić w Biedronce) – syrop i nalewka z niej nie są już tak smaczne, ponieważ jest znacznie słodsza – lepiej wykorzystać ją na przetwory.

Syrop z pigwy: Owoce pigwowca (tyle ile mamy) szorujemy, a następnie przekrawamy na cztery części. Wydrążamy pestki i gniazda nasienne. Owoce kroimy w małą kostkę lub rozdrabniamy na drobną kostkę w malakserze. Mierzymy ile objętościowo wyszło nam pokrojonych owoców i przesypujemy je taką samą ilością cukru, np: na dwie szklanki pokrojonej pigwy potrzebujemy dwie szklanki cukru. Zasypane owoce odstawiamy na dwa dni – aby puściły sok. Co jakiś czas mieszamy, aby cukier rozpuścił się. Po dwóch dniach syrop wraz z owocami przelewamy do słoiczków. Jeśli syrop ma stać bardzo długo można go zapasteryzować w gorącej wodzie lub piekarniku. Syropem słodzimy herbatę – nadaje jej wyjątkowy smak (ja dodaję razem z kawałkami owoców). Możemy także użyć syropu do deserów lub poniższej nalewki.

Nalewka z pigwy (pigwówka): Syrop z pigwy zalewamy taką samą ilością spirytusu np: na szklankę syropu – szklanka spirytusu. Zostawiamy w ciemnym miejscu na cztery tygodnie. Po tym czasie przecedzamy owoce i próbujemy nalewki – jeśli jest dla nas za mocna rozcieńczamy wódką. Przelewamy do butelek i odstawiamy ją na 6 miesięcy – będzie zmieniać kolor na ciemniejszy. Potem możemy rozkoszować się jej smakiem (jeśli nie wytrzymamy tyle czasu – także będzie pyszna).


 Syrop z pigwy

 Nalewka z pigwy

FavoriteLoadingDodaj przepis do ulubionych
Pamiętaj, aby pochwalić się swoimi potrawami i wypiekami wg przepisów z bloga, wstawiając zdjęcie w komentarzu poniżej. Będzie mi też bardzo miło jak zaobserwujesz mojego bloga na Instagramie i na Facebooku - każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!