Staropolski tort orzechowo-kawowy sprawdza się idealnie na tradycyjnych przyjęciach np. imieninach, urodzinach czy rodzinnych świętach. Jego smak zachwyca od ponad 100 lat. Tort orzechowy bez dodatku pszennej mąki, oparty na jajkach, mielonych orzechach i cukrze pieczony był w Polsce już w XIX wieku – podobna jego receptura jest np. w książce „W staropolskiej kuchni i przy kuchennym stole” (Maria Lemnis, Henryk Vitry). Ja wykorzystałam sam pomysł na biszkopt orzechowy i przełożyłam tort prostym kremem kawowym – bowiem kawa i orzechy to doskonałe połączenie. To też jedne z ulubionych składników małża. A to właśnie z okazji jego 30 urodzin powstał torcik. Można zrezygnować z dodatku kawy, jeśli za nią nie przepadacie i dać do masy więcej kakao – będzie równie pysznie.

Staropolski tort orzechowo-kawowyStaropolski tort orzechowo-kawowy – blaty:

  • 300 g zmielonych orzechów włoskich (można zmielić w malakserze lub młynku do kawy)
  • 1,5 szklanki cukru pudru
  • 8 dużych jajek
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej (skrobi)
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • opcjonalnie: likier orzechowy, amaretto lub spirytus albo zaparzona kawa / herbata – do nasączenia (u mnie amaretto)
  • opcjonalnie: gorzka czekolada (100 g) jako polewa
  • opcjonalnie: orzechy do przybrania

Staropolski tort orzechowo-kawowy – krem:

  • 1 szklanka mleka
  • 1 żółtko
  • 4 łyżki cukru pudru
  • 1 lekko czubata łyżka mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka kakao
  • 1 łyżeczka kawy instant / rozpuszczalnej
  • 100 g masła w temp. pokojowej (pół kostki)

Staropolski tort orzechowo-kawowy – blaty: Białka oddzielamy od żółtek. W dużej misce ubijamy żółtka wraz z cukrem pudrem na puszystą masę – podwoją, a nawet potroją swoją objętość. Dodajemy skrobię ziemniaczaną i proszek do pieczenia. Miksujemy. Zmniejszamy obroty miksera i dodajemy zmielone orzechy. W drugiej misce ubijamy białka wraz ze szczyptą soli (widełki trzeba wcześniej umyć – inaczej białka się nie ubiją na sztywno). Po odwróceniu miski do góry dnem nie powinny wypływać. Przekładamy połowę białek do masy orzechowej i delikatnie mieszamy łyżką lub szpatułką, aż masa się rozluźni. Dodajemy pozostałe białka i znowu delikatnie mieszamy. Tortownicę o średnicy 23-24 cm wykładamy papierem do pieczenia. Wylewamy masę i wstawiamy do nagrzanego do 170°C piekarnika (lub 160°C z termoobiegiem) – pieczemy ok. 60 minut. Zostawiamy na 10 minut w wyłączonym piekarniku, a następnie studzimy przy lekko uchylonych drzwiczkach. Biszkopt zawsze delikatnie opada – to normalne, bo nie ma mąki, nie trzeba się martwić. Zanim będziemy kroić biszkopt musi całkowicie wystygnąć.

Staropolski tort orzechowo-kawowy – krem: Gdy biszkopt się piecze przygotowujemy krem. W rondelku zagotowujemy 3/4 szklanki mleka wraz z cukrem pudrem. Pozostałe 1/4 szklanki, żółtko, kawę, kakao, mąkę i miksujemy, a następnie wlewamy na gotujące się mleko. Energicznie mieszamy jak tradycyjny budyń, aż do zagotowania i zgęstnienia. Zdejmujemy z ognia i całkowicie studzimy. Gdy budyń będzie zimny, miksujemy miękkie masło (nie z lodówki) na wysokich obrotach. Dodajemy po łyżce budyniu, aż do wykończenia. Gotową masę wstawiamy do lodówki.

Upieczony i ostudzony biszkopt kroimy wzdłuż na pół. Do 2/3 szklanki wody dodajemy 4 łyżki likieru orzechowego, spirytusu lub amaretto i nasączamy oba blaty (można też nasączyć lekko posłodzoną, mocną kawą albo herbatą). Przekładamy schłodzonym kremem. Wierzch dekorujemy roztopioną czekoladą (u mnie z łyżką masła) i orzechami.

Staropolski tort orzechowo-kawowy

Staropolski tort orzechowo-kawowy

Uwaga: Jeśli użyjemy odpowiedniego proszku do pieczenia (bez dodatku mąki) to torcik będzie bezglutenowy (warto też przeczytać etykiety na kakao i skrobi – czy nie są zanieczyszczone glutenem).

FavoriteLoadingDodaj przepis do ulubionych
Pamiętaj, aby pochwalić się swoimi potrawami i wypiekami wg przepisów z bloga, wstawiając zdjęcie w komentarzu poniżej. Będzie mi też bardzo miło jak zaobserwujesz mojego bloga na Instagramie i na Facebooku - każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!