Pascha wielkanocna tradycyjnaPascha wielkanocna przygotowana z własnego sera. Jeśli nigdy nie jedliście paschy to spróbujcie sobie wyobrazić bardzo delikatną masę z aromatem wanilii, migdałów i skórki pomarańczowej. To najbardziej tradycyjny deser wielkanocny – szkoda, by o nim zapomnieć. Paschę można przygotowywać z twarogu sernikowego, a następnie utrzeć go z żółtkami, śmietaną, cukrem pudrem i masłem. Jednak taka tradycyjna, prawdziwa pascha przygotowywana jest z mleka, na którym robi się własny twaróg – i taką wersję przedstawiam. Bo smakuje obłędnie – jest delikatna i aromatyczna. Ja przyznaję się, że paschą zajadam się cały rok – z dodatkiem galaretki i kakao nazywa się u mnie w rodzinie melbą. Jednak zgodnie z tradycją tradycyjną paschę można jeść tylko raz do roku – w Wielkanoc.

Pascha wielkanocna:

  • 1,5 l świeżego, tłustego mleka 3,2% – najlepiej takiego z lodówki, nie UHT
  • 1,5 łyżki cukru z prawdziwą wanilią (lub cukier + ziarenka z połowy laski)
  • 500 ml gęstej, kwaśnej śmietany 18%
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 5 dużych jaj
  • 250 g miękkiego masła dobrej jakości
  • 1 niepełna szklanka cukru pudru
  • bakalie: domowa skórka pomarańczowa, migdały, rodzynki, suszone owoce lub orzechy

Przygotowanie paschy zaczynamy od zrobienia sera. Zagotowujemy mleko razem z cukrem z ziarenkami wanilii. W czasie gdy mleko się podgrzewa, dodajemy sok z cytryny do śmietany i mieszamy. Śmietanę krótko miksujemy z jajkami (do połączenia). Gdy mleko zacznie się gotować (uwaga, aby nie wykipiało), zmniejszamy ogień na  mały i wlewamy śmietanę z jajkami. Nie mieszamy. Podgrzewamy na małym ogniu przez ok. 30 minut – masa nie może się gotować, może delikatnie „pyrkać”.  Po tym czasie powinien uwarzyć nam się ser – na środku garnka powinna być jego górka. Jeśli sera nie ma, podgrzewamy dłużej na ciut mocniejszym ogniu. Wyłączamy ogień i studzimy masę przez ok. 3 godziny.

Jak nasz domowy twarożek przestygnie, wlewamy powoli zawartość garnka z serem na drobne sitko (lub durszlak wyłożony gazą). Odsączamy przez 30-60 minut. Miękkie masło miksujemy z cukrem pudrem na puch. Dodajemy po jednej łyżce sera (nie więcej), miksujemy i tak do wykończenia. Bakalie można dodać do środka masy – wtedy pascha będzie miała aromat skórki pomarańczowej lub ozdobić tylko wierzch. Jeśli dodajemy do środka, należy wmieszać do masy kandyzowaną skórkę pomarańczową (domową), płatki migdałowe, rodzynki, posiekane orzechy – to co lubimy. Masę przekładamy do dowolnego naczynia wyłożonego przezroczystą folią (najlepiej jak pascha jest wysoka, można przygotować na wielkanocny stół dwie mniejsze – w pojemniczkach po dużej śmietanie lub jedną dużą np. w wiaderku po serze na sernik). Pascha wielkanocna musi się schłodzić przez noc w lodówce. Przed podaniem dekorujemy bakaliami.

Pascha - własny ser - twaróg

Odsączony domowy twaróg

Pascha wielkanocna tradycyjna

FavoriteLoadingDodaj przepis do ulubionych
Pamiętaj, aby pochwalić się swoimi potrawami i wypiekami wg przepisów z bloga, wstawiając zdjęcie w komentarzu poniżej. Będzie mi też bardzo miło jak zaobserwujesz mojego bloga na Instagramie i na Facebooku - każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!