Mazurek kajmakowyMazurek kajmakowy (czyli tarta z kajmakiem) to jeden z najpopularniejszych, najsłodszych i najprostszych mazurków na Wielkanoc. Warto wzbogacić go masą marcepanową, ale jeśli jej nie lubicie, mazurek bez niej będzie równie smaczny. Ciasto robi się bardzo prosto – wystarczy zagnieść składniki w malakserze. Polecam ugotować także własny kajmak – taki ma lepszy smak i jest mniej słodki, lecz możecie go zastąpić także gotową masą kajmakową z puszki (ok. 510 g). Mazurek można dowolnie udekorować – ja użyłam migdałów oraz domowej, kandyzowanej skórki pomarańczowej, której gorzkawy posmak idealnie współgrał z masą, łamiąc jej słodycz. Mały kawałek takiego mazurka daje multum słodkości i rozkoszy dla podniebienia. Najlepsze jest jednak to, że możemy przygotować go nawet na kilka dni przed podaniem.

Mazurek kajmakowy:

  • 1 puszka mleka skondensowanego słodzonego
  • 200 g gotowej masy marcepanowej (można pominąć)
  • 2,5 szklanki mąki pszennej (350 g)
  • 3 łyżki cukru pudru
  • 1 kostka zimnego masła (200 g)
  • 1 jajko
  • 1 żółtko
  • szczypta soli
  • orzechy, migdały, suszone/kandyzowane owoce – do ozdoby

Zaczynamy od ugotowania mleka skondensowanego. Zdejmujemy etykietę, wkładamy puszkę do garnka z wodą (puszka najlepiej jak jest cała lub prawie cała zanurzona). Gotujemy przez 2 i pół godziny (uzupełniając w razie potrzeby wodę), a następnie zostawiamy do ostudzenia.

Z mąki, cukru, soli, posiekanego masła oraz jajka i żółtka zagniatamy jednolite ciasto – najlepiej wszystkie składniki umieścić w malakserze i siekać przez 2 minuty.  Jeśli nie mamy malaksera zagniatamy ręcznie. Z ciasto formujemy kulę, owijamy folią i wkładamy na godzinę do lodówki (jeśli ciasto zagniataliśmy w malakserze może być krócej).

Dno formy 36×24 cm (lub podobnej) wykładamy ciastem – najlepiej rozwałkować je pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia, można też wylepić. Z ciasta wylepiamy także 2-centymetrowe ranty. Dno nakłuwamy widelcem. Piekarnik nagrzewamy do 190°C, a na czas nagrzewania się piekarnika chowamy formę z ciastem do lodówki (przed pieczeniem powinno się schłodzić). Pieczemy ok. 25 minut. Po upieczeniu, jeśli ciasto wyrosło na środku, dociskamy je lekko do formy rękawicą, aby powierzchnia była płaska. Studzimy. Zwilżonymi dłońmi wylepiamy masą marcepanową ostudzony spód ciasta (jeśli używamy), a następnie rozsmarowujemy masę kajmakową. Wierzch ozdabiamy bakaliami – można je rozsypać bez ładu lub ułożyć w rzędach czy w formie kwiatów. Do tego mazurka polecam szczególnie domową skórkę pomarańczową. Taki mazurek może postać nawet około tygodnia, więc można przygotować go wcześniej.

Jak zrobić skórkę pomarańczową? Trzy niewoskowane pomarańcze przelewamy wrzątkiem z czajnika, a następnie obieramy ze skórek (ja nie odkrawam białej części, lubię jak skórki są lekko gorzkawe). Skórki wkładamy do miseczki i zalewamy ciepłą wodą – moczymy je co najmniej 24 godziny zmieniając wodę kilkukrotnie w ciągu tego czasu – płukanie wypłukuje gorycz. Następnie zalewamy skórki zimną wodą, gotujemy 5-10 minut, a wodę wylewamy. Czynność powtarzamy. Skórki studzimy i kroimy w kostkę. Wkładamy do rondelka i zalewamy niepełną szklanką wody. Dodajemy 1 szklankę cukru. Gotujemy na małym ogniu, nie mieszając, aż większość wody odparuje (nie możemy tylko gotować zbyt długo – bo skórki się scukrzą i będą twarde). Gorące przelewamy do słoika, zakręcamy i odwracamy do góry dnem, zostawiamy do ostudzenia. Tak przygotowane skórki będą długo przydatne do spożycia. Ja do Wielkanocnego przepisu, użyłam zapasów zrobionych w grudniu.

Mazurek kajmakowy

Mazurek kajmakowy

FavoriteLoadingDodaj przepis do ulubionych
Pamiętaj, aby pochwalić się swoimi potrawami i wypiekami wg przepisów z bloga, wstawiając zdjęcie w komentarzu poniżej. Będzie mi też bardzo miło jak zaobserwujesz mojego bloga na Instagramie i na Facebooku - każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!